Skip to main content

Łuszczyca pospolita

Łuszczyca pospolita to zaburzenia funkcjonowania skóry, które objawia się występowaniem na całym naskórku łuszczących się, nieestetycznych wykwitów. Grube i czerwone zmiany na skórze występują zwykle na łokciach i kolanach oraz innych częściach nóg, na głowie, twarzy, w dolnej części pleców, a także na dłoniach i podeszwach stóp. Ryzyko występowania łuszczycy podnoszą cechy genetyczne, a zaczyna się, gdy zwalczające infekcje limfocyty T robią się zbyt aktywne, co z kolei powoduje przerost komórek skórnych (zmiany chorobowe naskórka). Choroba bywa dość nieprzyjemna, ale nie jest zaraźliwa.

Łuszczyca pospolita – przyczyny i charakter dolegliwości

Łuszczyca pospolita w różnych odmianach dotyka ludzi w każdym wieku, nawet niemowlęta. Cechuje ją przewlekły i nawrotowy charakter. Przypuszcza się, że choroba ma głównie podłoże dziedziczne, ale na jej rozwój mogą mieć wpływ także czynniki środowiskowe, nadwaga, przebyte infekcje, rodzaj stosowanych leków, stres, używki, uszkodzenia skóry. Choroba może mieć różny przebieg i formę, które zależą w dużej mierze od stopnia zaawansowania. Wykwity miewają charakter pojedynczych zmian wielkości główki od szpilki lub, najczęściej w stadium zaawansowanym, przybierają ogólną, plackowatą formę. Inne objawy mają też szczególne odmiany łuszczycy, np. choroba paznokci (poprzeczne rowki na płytce paznokciowej, kruchość, olejowe plamy). Łuszczycy często towarzyszy świąd, ból, a także zaburzenia psychologiczne, wynikające z dyskomfortu, wstydu i lęku przed odrzuceniem.

Łuszczyca pospolita – leczenie

Leczenie łuszczycy, w zależności od stopnia zaawansowania, może mieć charakter miejscowy i systemowy. W formach łagodnych stosuje się zazwyczaj maści, kremy i balsamy, zawierające składniki takie, jak: kwas salicylowy, dziegieć, siarka, mocznik, pochodne witaminy D.  W przypadkach cięższych, także w łuszczycy stawowej, stosuje się leki podawane ogólnie: etanercept, adalimumab i infliksymab. W leczeniu wykorzystuje się też fototerapię. Ważne w zwalczaniu tej choroby okazuje się unikanie stresu, używek, a także niektórych leków (specyfiki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, beta-blokery). Chory powinien też zadbać o profilaktykę (higiena, nawilżanie, kąpiele słoneczne). Niekiedy w terapii łuszczycy pospolitej konieczne okazują się rehabilitacja oraz leczenie sanatoryjne.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy pospolitej:

Konsultacja dermatologiczna

0