Łuszczyca punktowa
Łuszczyca punktowa jest to jedna z odmian chorobowych łuszczycy zwykłej, stanowiąca wczesne stadium choroby, w którym wykwity na skórze przyjmują kształt punktów z niewielką ilością łuski. Ta odmiana ma tendencję do rozwijania się, a zmiany dotykają coraz większych partii skóry. Najczęściej jednak występują na głowie, twarzy, wyprostnej powierzchni stawów. Łuszczyca może dotykać także paznokci, wówczas pojawiają się na płytce punktowe zagłębienia. Na rozwój łuszczycy punktowej zwykle wpływ mają czynniki genetyczne, zaburzenia immunologiczne oraz niektóre leki.
Łuszczyca punktowa – przyczyny i rodzaje leczenia
Łuszczyca punktowa, choć niepozorna, jest równie uciążliwa jak pozostałe typy. Zmiany są zwykle następstwem chorób infekcyjnych (angina paciorkowcowa, zapalenie oskrzeli, zapalenia w jamie ustnej wywołane próchnicą). Na stan skóry wpływają także: stres, niewłaściwe odżywianie się oraz uczulenia. Leczenie może mieć charakter miejscowy lub ogólnosystemowy. W pierwszym rodzaju terapii, związanym z nanoszeniem miejscowym określonego preparatu, stosuje się maści, balsamy, dermokosmetyki, a także substancje z kortykosteroidami. Drugi typ kuracji jest oparty na lekach doustnych (6-Tioguanina, metotreksat) oraz biologicznych, hamujących nadaktywność limfocytów T. W leczeniu łuszczycy punktowej zaleca się też fototerapię i fotochemioterapię.
Łuszczyca punktowa – etapy i szanse terapii
Leczenie łuszczycy punktowej nie powinno odbywać się na własną rękę. Czasem oprócz dermatologów z pomocą muszą przyjść inni specjaliści (zwłaszcza u osób dotkniętych alergiami czy cierpiących na depresję). Celem terapii w tej odmianie łuszczycy jest usunięcie niewielkich blaszek łuszczycowych oraz zahamowanie procesu rozrastania się naskórka. W pierwszym etapie specjaliści zalecają maści sterydowe i inne preparaty stosowane miejscowo. Po zmyciu leku miejsce dotknięte zmianami trzeba natłuszczać. Długotrwałe leczenie nie wyklucza jednak nawrotów. W cięższych przypadkach łuszczycy punktowej zaleca się raczej systemowe leczenie farmakologiczne. Trzeba mieć świadomość, że nie istnieją leki pozwalające całkowicie zwalczyć tę chorobę, dlatego niezbędne są odpowiednie zabiegi higieniczne i działania profilaktyczne.