Skip to main content

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczycę skóry głowy wywołać mogą niektóre leki, w tym niesteroidowe substancje przeciwzapalne, stosowane w leczeniu bólu i gorączki oraz beta-blokery. Zazwyczaj objawia się powstawaniem na skórze głowy krwawo-brunatnych ognisk, wreszcie grudek, wywołujących uporczywe swędzenie i ból. Zwykle potem następują kolejne objawy, wśród których znajduje się wypadanie włosów. Choroba, choć uciążliwa, nie jest zaraźliwa i nie wyklucza pacjenta z udziału w życiu społecznym. Łuszczyca skóry głowy najczęściej występuje u dorosłych, choć nie jest to regułą.

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny

Łuszczyca skóry głowy jest konsekwencją wadliwego funkcjonowania organizmu, który zaczyna niszczyć własne komórki i tkanki (antyimmunologia). Może mieć także podłoże genetyczne, najczęściej występuje jednak jako efekt stresu lub przebytej choroby. Niekiedy na jej pojawienie się wpływa także niezdrowy tryb życia, w tym głównie używki,  jak również czynniki takie jak urazy czy nawet ciąża.

Łuszczyca skóry głowy – leczenie

Zaburzenie jest kłopotliwe i z zasady nieuleczalne, ale możliwe do złagodzenia. Bywa, że objawy choroby znikają, ale potem powracają z dużą intensywnością. Odpowiednia prewencja może jednak  wydłużać czas między kolejnymi nawrotami choroby. Łuszczycę skóry głowy leczy się, stosując zewnętrzne preparaty o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym, a następnie zwalniającym podział komórkowy naskórka (np. cygnolina). W sytuacjach szczególnych stosuje się także preparaty dziegciowe, naświetlanie promieniami UV, hormony steroidowe, fototerapię i fotochemioterapię.

Łuszczyca skóry głowy – zapobieganie

W przypadku łuszczycy skóry głowy, oprócz zwrócenia bacznej uwagi na profilaktykę i higienę głowy, zaleca się oczywiście kontrolę zachowań (unikanie podrażniania swędzących partii przez drapanie i nieodpowiednie mycie, eliminowanie ostrych przypraw, używek, opalania). Konieczne jest stosowanie określonych leków, w celu zapobieganiu powtarzalności. Duże doświadczenie w leczeniu łuszczycy i różnych chorób skóry, a także profilaktyce tychże dolegliwości, mają specjaliści dermatolodzy. Oprócz leków proponują (zwłaszcza w łagodniejszych przypadkach) ziołolecznictwo (pokrzywa żegawka, bryonia, sumak jadowity) i inne naturalne sposoby.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy skóry głowy:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

0