Skip to main content

Łuszczyca stawowa

Łuszczyca stawowa, nazywana również łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS), to schorzenie obejmujące problemy skórne wraz z występującym przewlekle stanem zapalnym stawów, w tym również kręgosłupa. Schorzenie to może dotknąć niemal ⅓ pacjentów chorych na łuszczycę. Do objawów łuszczycy stawowej należą bolesność, obrzęk oraz sztywność stawów, a także zmiany na skórze w postaci czerwonych wykwitów. Przyczyny ŁZS nie zostały dostatecznie zbadane, wiadomo jednak, że bezpośrednim katalizatorem zmian chorobowych jest nieprawidłowe działanie układu immunologicznego.

Łuszczyca stawowa – przyczyny

Choć sama łuszczyca uważana jest za chorobę uwarunkowaną genetycznie, łuszczyca stawowa nie jest zaliczana do tej grupy. Przyczyny schorzenia nie są jak dotąd dostatecznie rozpoznane, wiadomo jednak, że bezpośredni wpływ na rozwój schorzenia ma autoagresja układu immunologicznego organizmu pacjenta. W mazi stawowej chorych na łuszczycę stawową odkryto kilka typów limfocytów, w tym T, B i NK, a także makrofagów, które wywołują stan zapalny. Do czynników zewnętrznych aktywujących rozwój schorzenia zalicza się infekcje bakteryjne i wirusowe, a także różnego typu urazy czy zażywanie niektórych leków, np. soli litu lub beta-blokerów.

Łuszczyca stawowa – objawy

Łuszczyca stawowa może objawiać się na różne sposoby, zależne m.in. od stadium choroby. Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się u osób pomiędzy 30. a 50. r.ż. Na skórze, w obrębie stawów, mogą wtedy powstawać wykwity o strukturze grudkowej, krostkowej bądź uogólnionej. Kolejnym charakterystycznym objawem choroby jest bolesność, obrzęk i problemy z ruchomością stawów. Do innych symptomów należą zapalenie przyczepów ścięgien i tzw. „palec kiełbaskowaty” (zapalenie palca). W zaawansowanym stadium niektórych typów łuszczycy stawowej niekiedy dochodzi do deformacji stawów. W celu odróżnienia choroby od innych jej podobnych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, należy wykonać badania pod kątem diagnozy łuszczycy stawowej. Należą do nich testy laboratoryjne (m.in. OB i CRP) oraz obrazowe, w tym rezonans magnetyczny, USG oraz rentgen.

Łuszczyca stawowa – leczenie

Całkowita remisja łuszczycy stawowej nie zawsze jest możliwa, jednak najczęściej udaje się osiągnąć efekt znacznego zminimalizowania dokuczliwych objawów. Terapię zwykle zaczyna się od podawania pacjentowi NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) i glikokortykosteroidów. Jeśli te środki nie przyniosą zadowalających rezultatów, możliwe jest zastosowanie leków wpływających na działanie układu odpornościowego, najczęściej metotreksatu. Nie bez znaczenia dla stanu osoby chorej na łuszczycę stawową jest też odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy stawowej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

0