NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Łuszczyca zadawniona

Łuszczyca zadawniona jest należy do typu łuszczycy zwyczajnej. Ustalono, że ma ona podłoże stricte genetyczne i jest uciążliwym schorzeniem dermatologicznym z tendencjami do remisji i nawrotów, za które odpowiedzialne są tzw. komórki pamięci. Łuszczyca zadawniona cechuje się istnieniem nieczynnych ognisk o nasilonej akantozie.  Zmiany dotykają najczęściej okolic krzyżowo-żebrowych i wydają się symetryczne. W tej postaci łuszczycy nie występuje fenomen Koebnera (czyli pojawienie się choroby w miejscach dotkniętych urazem). Łuski pokrywają skórę warstwowo i są silnie umocowane w podłożu.

Łuszczyca zadawniona – przyczyny

Łuszczyca zadawniona jest uwarunkowana genetycznie, Przede wszystkim jednak na rozwój choroby wpływa wadliwie funkcjonujący organizm, który zaczyna niszczyć własne komórki i tkanki (antyimmunologia). Schorzenie może być także skutkiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Cechuje się przyśpieszonym podziałem naskórka, czego następstwem są strupy i warstwy łusek. Wśród innych przyczyn łuszczycy, także zadawnionej, wyróżnia się: stres, grzybicę, wahania hormonalne, niekorzystny wpływ alkoholu i tytoniu.

Łuszczyca zadawniona – leczenie

Terapię zaczyna się zazwyczaj od leków keratolitycznych (zawierających kwas salicylowy), które usuwają zmiany łuszczycowe (łuski), dając tym samym szansę innym wchłanianym przez skórę lekom. Dalej stosuje się: cygnolinę, dziegcie, kortykosteroidy, pochodne witaminy D. Skuteczna w leczeniu łuszczycy jest fototerapia. W cięższych odmianach stosuje się metotreksat.  Terapię wspomagają odpowiednia higiena oraz działania profilaktyczne (leczenie stanów zapalnych np. zębów, dieta, rezygnacja z nałogów) Nieleczona łuszczyca zadawniona może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, ponieważ zakłóca kontakty międzyludzkie, dlatego odpowiednia terapia, zapobiegająca częstym nawrotom staje się sprawą kluczową.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy zadawnionej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki