Skip to main content

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to jedna z bardziej uciążliwych odmian łuszczycy, ponieważ choroba atakuje nie tylko skórę, lecz także wnętrze organizmu – stawy. Co trzecia osoba cierpiąca na łuszczycę jest dotknięta również łuszczycą stawów. Choroba najczęściej atakuje osoby między 30 a 50 rokiem życia. Jak w przypadku innych odmian schorzenia, tak i tutaj lekarze mają problem ze wskazaniem konkretnej przyczyny rozwoju tej przypadłości. Prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne, jednak wpływają na nią czynniki stresogenne lub przebyte choroby i urazy. Znaczenie w pojawieniu się łuszczycowego zapalenia stawów mogą również mieć przyjmowane leki.

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą trudną do rozpoznania, ponieważ nie zawsze objawia się zmianami na skórze. Jeśli takie występują, są to czerwone plamy
z charakterystyczną srebrną łuską, które mają tendencję do złuszczania się. Oprócz zmian skórnych, ta odmiana łuszczycy atakuje przede wszystkim narządy ruchu. Osoby cierpiące na tę przypadłość muszą zmagać się z ograniczeniem mobilności swoich stawów oraz ich bólem i obrzękiem. Bardzo charakterystyczna jest tkliwość takich miejsc, jak pięty, kręgosłup, żebra i mostek. Oprócz tego dochodzi do deformacji stawów oraz tzw. zapalenia palca. Czasami łuszczycowemu zapaleniu stawów towarzyszy dna moczanowa, szerzej znana jako artretyzm.

Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie

Głównym celem lekarzy, po rozpoznaniu tej odmiany łuszczycy, jest zahamowanie jej postępu lub zatrzymanie w momencie małej aktywności. Niestety, choroba ta charakteryzuje się skłonnością do nawrotów i problemami z jej całkowitym wyleczeniem. Oprócz terapii lekami bardzo ważne jest równoległe prowadzenie rehabilitacji. Dlatego też osoby cierpiące na łuszczycowe zapalenie stawów powinny być pod stałą kontrolą dermatologa oraz reumatologa.

Polecane zabiegi łuszczycowego zapalenia stawów:

Konsultacja dermatologiczna

0