ŁZS
ŁZS to skrótowiec, oznaczający łuszczycowe zapalenie stawów, nazywane również łuszczycą stawową. Może występować u aż ⅓ osób cierpiących na łuszczycę. Choroba ta objawia się zmianami na skórze wraz z przewlekłym zapaleniem stawów. Do najważniejszych przyczyn schorzenia należą uwarunkowania genetyczne. Choć całkowite wyleczenie ŁZS nie jest na razie możliwe, współczesna medycyna może znacznie złagodzić jego objawy.
ŁZS – przyczyny
ŁZS pojawia się na skutek autoagresji w organizmie, a więc nieprawidłowych reakcji układu immunologicznego. Do przyczyn takiego stanu zalicza się uwarunkowania genetyczne, stosowanie niektórych leków, w tym beta-blokerów i soli litu, a także różnego rodzaju zakażenia bakteryjne i wirusowe. Objawy może zaostrzać przewlekły stres i rozmaite urazy.
ŁZS – objawy
Objawy ŁZS mogą być różne, w zależności m.in. od stopnia zaawansowania choroby. Pierwsze symptomy zwykle pojawiają się u osób między 30 a 50 r.ż. Należą do nich:
Bóle stawów – a także ich obrzęk i sztywność, które mogą znacznie ograniczać ruchomość
Wykwity skórne – zbierające się w okolicy stawów, zwłaszcza przy łokciach, kolanach i kręgosłupie
Zapalenie przyczepów ścięgien – jest nie tylko bolesne, lecz także utrudnia ruch stawów
Zwyrodnienia stawów – występują w najcięższych postaciach choroby.
Charakterystyczny dla ŁZS jest także ,,palec kiełbaskowaty”, czyli zapalenie palca. Jest on opuchnięty i czerwony, stąd jego nazwa.
ŁZS – leczenie
Współczesne metody leczenia ŁZS nie pozwalają na całkowite zwalczenie choroby, jednak mogą znacznie złagodzić jej objawy. Zwykle stosuje się tu niesteroidowe leki przeciwzapalne, wspomagające prawidłową pracę układu immunologicznego (głównie metotreksat) oraz glikokortykosteroidy, najczęściej w formie iniekcji bezpośrednio do zajętego przez ŁZS stawu.