Malformacje kapilarne

Malformacja to określenie wady wrodzonej, do której doszło w okresie zarodkowym. Zaburzenie wywołane jest niewłaściwym procesem proliferacji, czyli namnażania się komórek, błędem w różnicowaniu, migracji, a także umierania komórek oraz ich wzajemnego komunikowania się między sobą. Malformacje kapilarne dotyczą zmian w komórkach układu naczyniowego.


Malformacje kapilarne – przyczyny

Malformacje kapilarne należą do wrodzonych zmian skórnych, których przyczyną jest niewłaściwa praca komórek naczyń włosowatych, a dokładniej zaburzenie procesu ich namnażania, wzajemnej interakcji oraz umierania. W wyniku nieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych i budowania tkanki naczyniowej, pojawiają się zmiany skórne w okolicach głowy oraz szyi.

Malformacje kapilarne – objawy

Malformacja kapilarna to najczęściej spotykana malformacja skóry, którą można zauważyć u 0,3% rodzących się dzieci. Zmiana swoim wyglądem może przypominać siniaka, z którym dość często jest mylona w pierwszej diagnostyce. Malformacje naczyniowe nie zawsze wyglądają w ten sam sposób. Ich wielkość może być różna, a występowanie zarówno pojedyncze, jak i skupiskowe. Zmiana skórna może być zlokalizowana w większym bądź mniejszym obrębie twarzy i szyi, ale także na ustach, dziąsłach oraz wewnątrz jamy ustnej. Na początku malformacje kapilarne mają różowe zabarwienie, które z czasem ciemnieje do koloru czerwonego.

Malformacje kapilarne – leczenie

Noworodek, u którego stwierdzono występowanie plamy włosowatej, zlokalizowanej w obrębie zaopatrywanym przez pierwszą i drugą gałązkę nerwu trójdzielnego, powinien zostać poddany diagnostyce wykluczającej wystąpienie zespołu Struge-Webera. Ten zespół chorobowy może stanowić przyczynę jaskry oraz padaczki. Jeśli malformacja kapilarna występuje w obrębie drugiej i trzeciej gałązki nerwu trójdzielnego, takie ryzyko nie występuje. Zmiany skórne nie ustępują samoistnie. Najbardziej skuteczną metodą usunięcia jest stosowanie lasera, który pozwala na uniknięcie zmian bliznowatych, a także częściowe lub nawet całkowite usunięcie malformacji naczyniowych.

Polecane zabiegi w leczeniu malformacji kapilarnych:

Malformacje naczyniowe typu PWS – Cutera
Laser Cutera Excel Plus

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki