Skip to main content

Mieszki włosów

Mieszki włosowe to zagłębienia w skórze głowy o rurkowatym kształcie, w których osadzone są wszystkie włosy na ciele. W mieszku włosowym znajduje się nie tylko korzeń włosa, lecz także mięsień przywłośny oraz gruczoł łojowy, który wydziela sebum chroniące łodygę.

Mieszki włosowe otoczone są siecią nerwów oraz naczyń krwionośnych, dzięki którym do włosa dotrzeć mogą wszelkie niezbędne dla jego prawidłowego porostu substancje.

Mieszki włosowe – choroby

Jedną z najczęstszych chorób będzie tu zapalenie mieszków włosowych. Objawia się ono przede wszystkim występowaniem krostek, grudek i guzków w ich okolicach. Dla schorzenia tego, nazywanego również foliculitis, charakterystyczne będą zwłaszcza pęcherzyki o żółtawym zabarwieniu, otoczone stanem zapalnym. Zapalenie mieszków włosowych jest problemem bardzo częstym, który zwykle pojawia się po depilacji. Zmiany zwykle wywoływane są przez infekcję bakteryjną, dlatego nie należy ich rozdrapywać.

Innym problemem dotyczącym mieszków włosowych może być łysienie, w tym typu męskiego, nazywane również androgenowym. Są one bowiem szczególnie wrażliwe na męskie hormony. Innym typem łysienia będzie tzw. łysienie bliznowaciejące. W jego przebiegu mieszek włosowy zostaje uszkodzony, przez co włos wypada bez możliwości ponownego wzrostu. Przypadłość ta może towarzyszyć takim chorobom, jak toczeń rumieniowaty układowy i wtedy najczęściej ma ona charakter rozlany, a czasem także liszaj płaski, który zazwyczaj przejawia się również powstawaniem zmian na błonach śluzowych czy nieowłosionych partiach skóry. Niekiedy łysienie bliznowaciejące może być nawet następstwem silnie rozwiniętego zapalenia mieszków włosowych.

Mieszki włosowe – leczenie i wykorzystanie

W przypadku zapalenia mieszków włosowych koniecznie należy zgłosić się do dermatologa, który wykluczy inne schorzenia oraz przepisze specjalną maść antybiotykową. Warto również zadbać o luźne ubranie, które nie podrażni miejsc, w których pojawiły się zmiany, a także o częstą dezynfekcję skóry.

Łysienie bliznowate również wymagać będzie wizyty u dermatologa. Zazwyczaj samo leczenie wymaga zastrzyków z kortykosteroidów, zwykle wykonywanych na obszarach wypadania włosów. Jednak aby fryzura wróciła do poprzedniego stanu, po wyleczeniu podstawowej choroby należy przeprowadzić przeszczep włosów.

Przeszczep będzie także najlepszą metodą leczenia łysienia androgenowego. Jako że w jego przebiegu najczęściej wypadanie włosów ma miejsce na obszarze od linii czoła do czubka głowy, przeszczepiane są najodporniejsze na ten problem mieszki włosowe, czyli te znajdujące się z tyłu głowy. Kolejnym krokiem może być również zastosowanie mezoterapii igłowej, która wzmocni efekty kuracji.

0