Skip to main content

Naczyniaki rubinowe

Naczyniaki rubinowe, nazywane też punktami rubinowymi, plamkami rubinowymi czy naczyniakami starczymi, to niezłośliwe zmiany skórne pojawiające się wraz z wiekiem. Dotykają osoby po 30 r.ż., przybierając postać niewielkich, czerwonych grudek. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, a niekiedy również na ramionach.

Naczyniaki rubinowe – przyczyny powstawania

Naczyniaki rubinowe określane bywają jako starcze, ponieważ ryzyko ich pojawienia się znacznie wzrasta wraz z wiekiem. Choć pierwsze tego typu zmiany mogą zdarzyć się już u osób po 30 r.ż., ich znaczne nasilenie występuje dopiero w wieku 60-70 lat. Za bezpośrednie przyczyny ich powstawania uważa się zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne, a niekiedy również narażenie skóry na kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi.

Naczyniaki rubinowe – objawy

Naczyniaki rubinowe objawiają się w postaci niewielkich grudek o intensywnie czerwonym kolorze. Zazwyczaj powstają na ramionach i tułowiu. Zmiany te są niezłośliwe, dlatego stanowią wyłącznie problem estetyczny. Mogą występować u obu płci. Najczęściej ich średnica nie przekracza kilku milimetrów.

Naczyniaki rubinowe – leczenie

Zmiany skórne w postaci naczyniaków rubinowych nie są groźne, dlatego wiele osób nie decyduje się na ich usuwanie. Mogą być one jednak dość kłopotliwe, jeśli znajdują się np. w miejscu ocierania się bielizny o skórę lub na partiach ciała, które często golimy. Dla niektórych pacjentów stanowią one również problem natury estetycznej. W takiej sytuacji najskuteczniejszym sposobem pozbycia się naczyniaków skórnych będzie ich laserowe usuwanie.

Polecane zabiegi usuwania naczyniaków rubinowych:

Laserowe usuwanie zmian skórnych CO2
Laser Cutera
Laser Cutera Excel Plus