Skip to main content

Naczyniaki

Naczyniakami nazywamy guzy nowotworowe, które powstają wskutek nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych. Mogą być łagodnymi zmianami nowotworowymi lub guzami złośliwymi, zagrażającymi życiu człowieka. Najczęściej jednak możemy spotkać się z naczyniakami niezłośliwymi, możliwymi do usunięcia. Są to zmiany, z którymi mogą mieć do czynienia zarówno dorośli, jak i dzieci.

Naczyniaki – rodzaje i objawy

Naczyniaki łagodne:
Naczyniak płaski – to jasnoczerwona plama położona w poziomie skóry i zlokalizowana głównie na twarzy lub karku. Pojawia się we wczesnym dzieciństwie.
Naczyniak jamisty – to rodzaj wyniosłego guzka o sinoczerwonym kolorze, który zlokalizowany jest w błonach śluzowych lub wewnątrz ciała (wątroba, jama ustna, mózg). Może też pojawić się na twarzy albo skórze głowy.  
Naczyniak włośniczkowy – ma formę miękkiej zmiany o czerwonym zabarwieniu, która blednie po uściśnięciu. Naczyniak włośniczkowy może pojawić się na twarzy (np. w okolicy oka), karku, nogach i tułowiu. Diagnozuje się go zazwyczaj u noworodków, po około 6-7 tygodniach od urodzenia.
Naczyniak gwiaździsty – zlokalizowany jest zazwyczaj w obrębie twarzy lub tułowia i jest typowy dla dzieci oraz młodych kobiet. Posiada charakterystyczny wygląd z czerwoną plamką w środku i odchodzącymi od niej promieniście naczyniami.
Naczyniak limfatyczny – występuje od urodzenia lub pojawia się w pierwszych latach życia. Może występować na głowie lub szyi, a przy tym samoistnie pękać, powodując plamy i torbiele o brązowym zabarwieniu.
Naczyniaki złośliwe:
Naczyniakomięsak krwionośny – najczęściej atakuje narządy wewnętrzne, np. wątrobę, tarczycę, śledzionę, gruczoł piersiowy.
Mięsak Kaposiego – tworzą go czerwone i sine guzki, które mogą pojawić się na dłoniach lub stopach.
Obłoniak złośliwy – zajmuje narządy wewnętrzne lub skórę i bardzo często objawia się krwawieniami.

Naczyniaki – przyczyny

Przyczyny powstawania naczyniaków nie są do końca znane. U podłoża tego typu zmian naczyniowych leżą przede wszystkim czynniki genetyczne, które wiążą się z nadmiernym namnażaniem komórek śródbłonka budującego ścianę naczynia. Naczyniaki mogą też stanowić objaw różnych chorób, np. naczyniak gwiaździsty bardzo często towarzyszy schorzeniom wątroby, zaś mięsak Kaposiego może być efektem ubocznym zakażenia wirusem opryszczki typu HHV-6.

Naczyniaki – leczenie

Leczenie naczyniaków rozpoczyna odpowiednia diagnoza, która może wymagać konsultacji u lekarzy różnych dziedzin, np. okulisty, kardiologa czy neurologa. Naczyniaki u dzieci bardzo często ustępują samoistnie w przeciągu kilku pierwszych lat ich życia, jednak niektóre wymagają interwencji lekarza. Wiele rodzajów naczyniaków można też usunąć operacyjne lub przy pomocy mniej inwazyjnych metod, np. laseroterapii, krioterapii czy leczenia farmakologicznego (propranolol).

Polecane zabiegi w leczeniu naczyniaków:

Laser Cutera Excel V 
Laser Cutera Excel V+ 
Terapia światłem LED

0