NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Nadpotliwość

Pocenie się jest naturalnym procesem, który ma na celu wyrównanie temperatury ciała, a także wydalenie z organizmu wszelkich toksyn oraz innych szkodliwych substancji. O nadmiernym wydzielaniu potu można mówić, gdy intensywne pocenie się występuje w warunkach normalnych, czyli nie towarzyszą mu infekcje, wysiłek fizyczny, czy upał. To uciążliwa dolegliwość, która może być uwarunkowana genetycznie, występować jako schorzenie samo w sobie (nadpotliwość pierwotna), jak również stanowić symptom poważniejszych zaburzeń w organizmie (nadpotliwość wtórna).

Nadpotliwość – przyczyny

Przyczyn nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły potowe może być bardzo wiele. Nadpotliwość pierwotna jest uwarunkowana genetycznie i może zostać odziedziczona po przodkach. W przypadku nadpotliwości wtórnej, za najczęstsze przyczyny jej występowania uznaje się: zaburzenia w gospodarce hormonalnej (niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zachwianie równowagi hormonalnej w związku z okresem dojrzewania bądź menopauzy), cukrzycę zaburzenia neurologiczne nadmierne narażenie na stres gruźlicę, chłoniaka (szczególnie w przypadku nocnych potów).

Nadpotliwość – objawy

Nadmierne pocenie się prowadzi do ciągłego poczucia wilgotnej skóry, która często wiąże się także z nieprzyjemnym zapachem, spowodowanym szybkim rozkładem substancji zawartych w pocie. Najczęściej występuje w okolicach pach, dłoni, stóp oraz głowy, gdzie występują licznie nagromadzone gruczoły potowe. Dolegliwość ta może mieć również postać uogólnioną, wówczas nadmierne wydzielanie potu dotyczy wszystkich obszarów ciała. Nadpotliwość skóry jest bardzo dużym utrudnieniem w życiu społecznym, a osoby cierpiące na tę dolegliwość często są zawstydzone i problem ten ma znaczny wpływ na ich relacje towarzyskie.

Nadpotliwość – leczenie

Osoby cierpiące na nadpotliwość skórną powinny przede wszystkim zachować odpowiednią higienę ciała, która ogranicza nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, zaleca się stosowanie blokerów, które w pewnym stopniu zminimalizują problem. Najskuteczniejszą formą leczenia nadpotliwości jest jednak zabieg laserowy, który pozwala w znacznej mierze zmniejszyć występowanie, a w niektórych przypadkach całkowicie zredukować problem nadmiernego pocenia.

 

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki