Nietrzymanie moczu – zabieg
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bardzo częsty problem, z jakim zgłaszają się kobiety do gabinetów ginekologicznych lub urologicznych. Problem nietrzymania moczu, który pojawia się nawet przy niewielkiej zmianie ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kichania czy kaszlu, wyzwala u pacjentek bardzo duży dyskomfort i skrępowanie. Często też powoduje znaczące pogorszenie jakości życia seksualnego. W medycynie istnieje kilka skutecznych rozwiązań leczenia tego schorzenia.
Leczenie nietrzymania moczu – jaki zabieg?
Tradycyjnie leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu można wykonać przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Z tego względu, że to inwazyjna i wymagająca długiego okresu rekonwalescencji metoda leczenia nietrzymania moczu, jest dziś coraz rzadziej stosowana. Niemniej, w ciężkich przypadkach tego schorzenia stanowi nadal zalecane przez lekarzy rozwiązanie. Na czym zatem polegają poszczególne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu?
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem taśm TOT i TVT
Leczenie nietrzymania moczu przy pomocy specjalistycznych taśm stanowi formę wspomnianego operacyjnego leczenia. Zarówno zabieg TOT, jak i TVT, polega na umieszczeniu taśmy chirurgicznej z materiału syntetycznego w okolicy środkowego odcinka cewki moczowej. Podczas zabiegu TVT taśmę wprowadza się poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia w pochwie, a następnie przeprowadza się ją za spojeniem łonowym. W przypadku metody TOT aplikacja taśmy odbywa się poprzecznie do wewnętrznej części uda. Taśma pełni rolę podpory, która utrzymuje cewkę moczową w prawidłowym położeniu i zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu moczu podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Chirurgiczny zabieg na nietrzymanie moczu wymaga hospitalizacji pacjentki, a także kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji.
Laparoskopia metodą Burcha
Inną metodą operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet jest laparoskopia Burcha. W tym przypadku chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy jamy brzusznej w celu wprowadzenia laparoskopu (cienkiej kamery) i odpowiednich narzędzi chirurgicznych. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do przestrzeni załonowej, w której ma miejsce założenie szwów stabilizujących cewkę moczową. Wykonanie tego zabiegu wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia chirurga.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
Obecnie bardzo popularną i skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu jest laseroterapia. To nieinwazyjny zabieg, polegający na fototermicznym obkurczeniu ścianek pochwy, co wpływa na efekt wzmocnienia mięśni dna miednicy, poprawę funkcjonowania okolicy podcewkowej i przywrócenie kontroli nad pęcherzem. Ogromną zaletą laserowego zabiegu jest to, że nie wymaga zastosowania znieczulenia, a przy tym nie wiąże się z ryzykiem powikłań, tak jak w przypadku wymienionych wcześniej metod. U większości pacjentek kontrola nad wyciekiem moczu powraca już po pierwszym zabiegu. Zdarza się jednak, że procedurę należy powtórzyć po kilku tygodniach w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów.
