Skip to main content

Nietrzymanie moczu – zabieg

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bardzo częsty problem, z jakim zgłaszają się kobiety do gabinetów ginekologicznych lub urologicznych. Problem nietrzymania moczu, który pojawia się nawet przy niewielkiej zmianie ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kichania czy kaszlu, wyzwala u pacjentek bardzo duży dyskomfort i skrępowanie. Często też powoduje znaczące pogorszenie jakości życia seksualnego. W medycynie istnieje kilka skutecznych rozwiązań leczenia tego schorzenia. 

Leczenie nietrzymania moczu – jaki zabieg?

Tradycyjnie leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu można wykonać przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Z tego względu, że to inwazyjna i wymagająca długiego okresu rekonwalescencji metoda leczenia nietrzymania moczu, jest dziś coraz rzadziej stosowana. Niemniej, w ciężkich przypadkach tego schorzenia stanowi nadal zalecane przez lekarzy rozwiązanie. Na czym zatem polegają poszczególne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu?

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem taśm TOT i TVT

Leczenie nietrzymania moczu przy pomocy specjalistycznych taśm stanowi formę wspomnianego operacyjnego leczenia. Zarówno zabieg TOT, jak i TVT, polega na umieszczeniu taśmy chirurgicznej z materiału syntetycznego w okolicy środkowego odcinka cewki moczowej. Podczas zabiegu TVT taśmę wprowadza się poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia w pochwie, a następnie przeprowadza się ją za spojeniem łonowym. W przypadku metody TOT aplikacja taśmy odbywa się poprzecznie do wewnętrznej części uda. Taśma pełni rolę podpory, która utrzymuje cewkę moczową w prawidłowym położeniu i zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu moczu podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.  Chirurgiczny zabieg na nietrzymanie moczu wymaga hospitalizacji pacjentki, a także kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji. 

Laparoskopia metodą Burcha

Inną metodą operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet jest laparoskopia Burcha. W tym przypadku chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy jamy brzusznej w celu wprowadzenia laparoskopu (cienkiej kamery) i odpowiednich narzędzi chirurgicznych. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do przestrzeni załonowej, w której ma miejsce założenie szwów stabilizujących cewkę moczową. Wykonanie tego zabiegu wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia chirurga.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Obecnie bardzo popularną i skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu jest laseroterapia. To nieinwazyjny zabieg, polegający na fototermicznym obkurczeniu ścianek pochwy, co wpływa na efekt wzmocnienia mięśni dna miednicy, poprawę funkcjonowania okolicy podcewkowej i przywrócenie kontroli nad pęcherzem. Ogromną zaletą laserowego zabiegu jest to, że nie wymaga zastosowania znieczulenia, a przy tym nie wiąże się z ryzykiem powikłań, tak jak w przypadku wymienionych wcześniej metod. U większości pacjentek kontrola nad wyciekiem moczu powraca już po pierwszym zabiegu. Zdarza się jednak, że procedurę należy powtórzyć po kilku tygodniach w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów. 

Zabieg leczenia nietrzymania moczu botoksem 

Wśród rozwiązań medycyny estetycznej na problem nietrzymania moczu znajduje się także leczenie przy pomocy toksyny botulinowej, czyli popularnie botoksu. Podczas zabiegu lekarz ostrzykuje toksyną bezpośrednio pęcherz moczowy, by obniżyć poziom aktywności nerwów w pęcherzu i ograniczyć mimowolny skurcz mięśni, będący przyczyną nietrzymania moczu. Efekty zabiegu pojawiają się po kilku dniach od zakończenia procedury i utrzymują się przez kilka następnych miesięcy.

Nie wiesz, jaki zabieg korekcyjny wysiłkowego nietrzymania moczu sprawdzi się w Twoim przypadku? Umów się na wizytę konsultacyjną i dowiedz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie założenie specjalnej taśmy na nietrzymanie moczu, leczenie laserem czy może leczenie farmakologiczne. Każdy przypadek pacjentki z problemami z oddawaniem moczu jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. 

0