Odciski na stopach
Odciski na stopach – informacje ogólne
Odciski na stopach to nie tylko nieestetyczny problem, ale często bolesny. Spowodowany jest on, przede wszystkim, niewłaściwym doborem obuwia do naszych stóp. Istnieją dwa rodzaje odgnieceń, pojawiających się na naszych stopach. Pierwszym z nich to nagniotki. Zwykle małe i twarde (wielkością podobne do grochu), najczęściej pojawiające się na palcach. To właśnie one są tymi bolesnymi odciskami, z uwagi na to, że wrastają w głębsze warstwy skóry, która się nawarstwia. Podczas chodzenia naciskają na nerwy – stąd powstaje ból. Drugi rodzaj to modzele. Są to większe odgniecenia, które najczęściej pokazują się na podeszwie naszych stóp. Potrafią przybrać żółtawy lub szarawy kolor. Cechuje je miękkość – z uwagi na to, że są wypełnione płynem.
Odciski na stopach – zapobieganie
Odciskom na stopach można skutecznie przeciwdziałać, dzięki rozwadze w wybieraniu obuwia. Musi być ono przede wszystkim wygodne. Nie może być ani za małe, ani zbyt duże. Pamiętaj także o tym, że to właśnie buty na wysokim obcasie, mogą mieć wpływ na pojawianie się odgnieceń. Przyczynić się mogą również te z cienką podeszwą, przez które stopa tworzy większy nacisk na podłoże. Chodzenie bez skarpetek oraz boso także może niejako przyczynić się do powstania problemu. W codziennej profilaktyce stosuj kremy nawilżające do stóp. Pamiętaj też o regularnym złuszczaniu skóry. Nie stosuj do tego pumeksu, gdyż może być on siedliskiem różnych bakterii i grzybów.
Odciski na stopach – zabiegi
Stosowanie specjalistycznych plastrów na odciski z pewnością ukoi Twój ból. Jednak niewielkie modzele możesz usunąć za pomocą frezarki – pamiętaj jednak by zachować ostrożność. Możesz niechcący uszkodzić swoja skórę. W przypadku poważniejszych odcisków, udaj się do podologa lub pedikiurzystki. Warto pamiętać, że naprawdę ciężkimi przypadkami zajmuje się chirurg. Gdy jesteś cukrzykiem nie usuwać samodzielnie powstałych odgnieceń.