Pieprzyki

Pieprzyki, w terminologii medycznej i naukowej, to znamiona melanocytowe, które mogą różnić się od siebie kształtem, wielkością czy kolorem. Większość zmian nie powinna budzić naszego niepokoju, jednak w niektórych przypadkach pod postacią pieprzyku może kryć się groźny dla naszego życia i zdrowia czerniak – nowotwór złośliwy skóry. Pieprzyki zazwyczaj mają podłoże genetyczne, choć zdarza się, że mogą pojawić się w wyniku infekcji wirusowej.

Pieprzyki – rodzaje

Znamiona melanocytowe mogą być wypukłe lub płaskie i przybierać kolor od różowego po ciemnobrązowy, a nawet czarny. Zazwyczaj zajmują powierzchnię od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Skupiska komórek barwnikowych tworzących pieprzyki nie zawsze muszą oznaczać czerniaka, jednak każde znamię tego typu warto poddać pod obserwację lekarza. Wszelkie niezłośliwe zmiany, które w jakiś sposób nam przeszkadzają lub nie jesteśmy w stanie uchronić ich przed słońcem, warto usunąć przy pomocy metody zaproponowanej przez lekarza.

Pieprzyki – usuwanie

Do usuwania kwalifikują się przede wszystkim te zmiany, które na co dzień podrażniamy częściami garderoby, np.  paskiem od spodni lub ramiączkiem od stanika, jak również zmiany odsłonięte, narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Wielu Pacjentów decyduje się również na usunięcie pieprzyków ze względów estetycznych.
O wybranej metodzie usuwania pieprzyków decyduje dermatolog, na podstawie oględzin zmian przy pomocy dermatoskopu – specjalnego urządzenia, które pozwala oglądać zmiany w 20-krotnym powiększeniu. Zazwyczaj jednak niezbędne jest także przeprowadzenie badania histopatologicznego, aby lekarz miał pewność, że dana zmiana nie ma charakteru nowotworowego. Znamiona barwnikowe możemy usunąć przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów laserowych lub elektrokoagulacji. W przypadku wykrycia czerniaka konieczne jest wykonywanie bardziej szczegółowych badań i przygotowanie Pacjenta do jego usunięcia metodą chirurgiczną.

Polecane zabiegi w leczeniu pieprzyków:

Laser CO2
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki