Produkcja kolagenu
Produkcja kolagenu – informacje podstawowe
Produkcja kolagenu to wielofazowy proces zachodzący w fibroblastach (komórki tkanki łącznej) oraz chondrocytach (komórki tkanki chrzęstnej). Mechanizm ten nazywa się inaczej koalegnogenezą bądź biosyntezą kolagnenu. Aby proces ten przebiegał prawidłowo musi zostać spełnione wiele warunków, w tym m.in. obecność witaminy C, określonych enzymów i związków mineralnych. Jego wynikiem jest powstanie kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i wyglądu skóry.
Produkcja kolagenu – objawy
Aktywność fibroblastów zaczyna się wyraźnie obniżać już w okolicach 30 urodzin, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Zewnętrzne przejawy spadku produkcji kolagenu to zwłaszcza: wiotkość naskórka, suchość i szorstkość skóry, zmarszczki i linie, wyraźne oznaki zmęczenia, osłabienie kondycji paznokci, matowienie i wypadanie włosów. Spadek stężenia kolagenu wynika nie tylko z procesu starzenia, ale także z destrukcyjnego wpływ czynników zewnętrznych (m.in. promieniowanie UV, smog, niska aktywność, niedoborowa dieta, stres, brak snu, papierosy i inne używki).
Produkcja kolagenu – zabiegi
Deficyt kolagenu można odbudować z pomocą zabiegów medycyny estetycznej oraz odpowiednich kosmetyków i diety. Bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz staranna pielęgnacja skóry. Jednak zwykle te środki są niewystarczające, by dać impuls do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Tylko nowoczesne technologie zabiegowe, z użyciem specjalistycznych substancji potrafią odwrócić skutki zaniku kolagenu i pobudzić jego syntezę. Wysoką skuteczność wykazują zastrzyki kolagenowe, czyli mezoterapia. Coraz powszechniej stosuje się także zabiegi laserowe, ultradźwiękowe oraz nici liftingujące. Wszystkie te technologie dają szybkie wizualne rezultaty, a jednocześnie rozpoczynają w skórze proces produkcji kolagenu, co sprawia że ich efekty są długotrwałe.
Zabiegi stymulujące produkcję kolagenu
Nithya – mezoterapia kolagenowa