Pryszcze głębokie
Pryszcze głębokie – wprowadzenie
Pryszcze głębokie, czyli podskórne powstają z wielu powodów, jednak niektóre osoby mają szczególną, zwykle dziedziczoną, skłonność do tego typu trądziku. Pryszcze głębokie typu grudkowo-zaskórnikowego są najczęsciej następstwem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej i zmorą nastolatków. Pryszcze głębokie umiejscowione w tak zwanej „strefie T” (okolica brody, nosa, policzków i czoła) są trudne do usunięcia. Z nadmiaru sebum oczyszcza skórę specjalista (kosmetyczka, lekarz), który za pomocą igły dociera do wydzieliny i usuwa ją mechanicznie.
Pryszcze głębokie – przyczyny problemu
Trądzik pod skórą czy kaszaki, włókniaki i tłuszczaki to często dolegliwość genetyczna. Problemom sprzyja też nieprawidłowa dieta, na którą składają posiłki ze zbyt zawartością słodyczy, tłuszczów, białka, alkoholu czy kawy. Na pojawienie się pryszczy głębokich wpływają też stres, zmęczenie organizmu, choroby. Innymi powodami tworzenia się pryszczy głębokich są nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, a także niewłaściwy tryb życia, w tym niedostateczna higiena lub stosowanie szkodliwych dla konkretnego typu skóry kosmetyków.
Pryszcze głębokie – zapobieganie i kuracja
Kluczową sprawą w osiągnięciu zdrowej cery jest picie dużej ilości niegazowanej wody. Odpowiednie nawilżona skóra jest mniej podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Aby zapobiec powstawaniu pryszczy, warto też włączyć do jadłospisu warzywa, oczyszczające zioła i produkty zawierające błonnik. Oczywiście ważne są zabiegi higieniczne i zdrowy tryb życia. Zmiany, które się już pojawiły, nie znikną samoistnie ani nie wchłoną się – jedyną metodą ich eliminacji jest zabieg kosmetyczny lub chirurgiczny (nakłucie skóry i wyciśnięcie wydzieliny). Czasem po zabiegu wskazane będzie stosowanie preparatów o działaniu miejscowym.