Pryszcze na łokciach
Zmiany trądzikowe na łokciach mają najczęściej postać czerwonych pęcherzyków, które zlewają się ze sobą i swędzą. Skóra w tym miejscu jest podrażniona i sucha, a zmiany rzadko przybierają postać pryszczy ropnych, charakterystycznych zwłaszcza dla nastolatków borykających się z zaburzeniami hormonalnymi. Warto pamiętać, że skóra na łokciach jest dość podatna na zmiany, dlatego gdy się one pojawią, trzeba je obserwować i w razie konieczności skorzystać z porady lekarza.
Pryszcze na łokciach- przyczyny problemu
Przyczyn powstawania przypominającej pryszcze wysypki na łokciach może być bardzo wiele: alergeny np. nowy (a nawet sprawdzony) proszek do prania, koncentraty do płukania tkanin, składniki mydeł i kremów. Zmiany ropne mogą pojawić się w okresie spadku odporności, zmęczenia, stresu albo tuż przed menstruacją u kobiet. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby wykluczyć atopowe zapalenie skóry lub inne choroby, których wysypka jest następstwem.
Pryszcze na łokciach – sposoby walki z problemem
Pryszcze na łokciach powinien bezwzględnie leczyć dermatolog lub, jeśli podejrzewany zaburzenia hormonalne, endokrynolog. Prewencyjnie można pić syropy przeciwalergiczne dostępne w aptekach bez recepty lub wapno. Jeśli zmiany nie zmniejszą się, a swędzenie nie ustąpi, trzeba koniecznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Warto także zmienić kosmetyki na takie, które nie podrażniają skóry i nie zapychają porów. W poważniejszych stanach lekarze zalecają preparaty do smarowania lub antybiotykoterapię. Tak jak w przypadku innych zmian skórnych trzeba wziąć po uwagę, że mogą one być następstwem nieprawidłowej diety i zmienić ją.