AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Przepuklina ciążowa

Przepuklina ciążowa – ogólne informacje

Przepuklina jest uwypukleniem, powstałym wskutek przedostania się części lub całego narządu przez otwór naturalny bądź powstały w wyniku osłabienia mięśni z jamy, w której wcześniej się znajdował, do innej. Przepuklina w ciąży jest powszechnym schorzeniem, w większości przypadków niezagrażającym życiu lub zdrowiu dziecka ani matki. Przepuklina zazwyczaj nie wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia i nie utrudnia porodu.

Przepuklina ciążowa – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstania przepukliny może być podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej i osłabienie powłok brzusznych. Ryzyko wystąpienia przepukliny jest większe, jeśli kobieta ma nadwagę lub otyłość, zachodziła wcześniej w ciąże, a szczególnie jeśli przeprowadzone zostało cesarskie cięcie.Obszarami, w których najczęściej występuje przepuklina ciążowa, są:
 • pachwina,
 • okolice pępka,
 • uda,
 • kręgosłup,
 • blizna po cesarskim cięciu.

Przepuklina ciążowa – objawy

Objawy zależne są od wielkości przepukliny oraz stopnia zaawansowania ciąży, choć możliwy jest brak jakichkolwiek symptomów. Przepuklina jest często wyczuwalna w postaci guzka. Może on powodować ból, który staje się bardziej intensywny po dotknięciu, w pozycji leżącej, a także podczas wypróżniania, schylania, kichania, kaszlu czy śmiania się. Kolejne objawy, występujące rzadziej, to nudności i wymioty. Przepuklina może także utrudniać wykonywanie niektórych czynności i poruszanie się.

Przepuklina ciążowa – leczenie

Zaleca się obserwację przepukliny i zapobieganie jej rozwojowi, tj. unikanie przemęczania się, noszenia ciężkich rzeczy, a także stosowanie odpowiedniej diety. W przypadku bólu leki powinny być zastąpione zimnymi okładami bądź masażami. Podczas ciąży przepuklina nie jest leczona operacyjnie, gdyż mogłoby to stanowić zagrożenie dla dziecka. W przypadku, gdy operacja jest konieczna, wykonuje się ją 3-6 miesięcy po urodzeniu lub podczas drugiego trymestru ciąży. Powstanie przepukliny nie jest najczęściej zależne od postępowania kobiety ciężarnej, dlatego nie ma skutecznych sposobów, które zapewniłyby jej uniknięcie.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki