Skip to main content

Przepuklina jelitowa

Przepuklina jelitowa – informacje podstawowe

Przepuklina jelitowa to jeden z rodzajów przepukliny, który występuje na skutek osłabienia powłok brzusznych. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku zmniejszenia wytrzymałości włókien kolagenowych lub gwałtownego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Szczególnie narażone na wystąpienie przepukliny jelitowej są osoby starsze oraz pracujące fizycznie. Charakterystyczne objawy schorzenia to ból oraz pojawienie się uwypuklenia w okolicach zwyrodnienia. Skuteczne leczenie przepukliny jelitowej przeprowadza się za pomocą operacji chirurgicznej.

Przepuklina jelitowa – objawy

Najczęściej przepuklina jelitowa objawia się bólem w miejscu schorzenia, w którym tworzy się charakterystyczne, podskórne uwypuklenie w postaci guzka. Początkowo przepuklina może nie dawać żadnych objawów. Symptomy nasilają się w trakcie długotrwałego wysiłku fizycznego. Szczególnie zaawansowane, takie jak: nudności i wymiotysilny ból brzucha czy objawy niedrożności jelit mogą świadczyć o uwięźnięciu przepukliny.

Przepuklina jelitowa – przyczyny

Przyczyną powstawania przepukliny jelitowej może być osłabienie ścian jamy brzusznej lub gwałtowny wzrost ciśnienia w jej wnętrzu. Na wystąpienie schorzenia  narażone są przede wszystkim osoby starsze, cierpiące na nadwagę, kobiety w ciąży oraz pracownicy wykonujący ciężką pracę fizyczną.

Przepuklina jelitowa – leczenie

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jelitowej jest wykonanie operacji. Zabieg przeprowadzany jest w sposób tradycyjny albo laparoskopowy. To krótki i mało inwazyjny zabieg, który zakłada zazwyczaj jednodniowy pobyt w szpitalu i niedługi okres rekonwalescencji, polegający na ograniczeniu aktywności fizycznej, dźwigania ciężkich przedmiotów oraz dbaniu o prawidłową dietę.

0