NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Przepuklina odbytu

Przepuklina odbytu – informacje podstawowe

Przepuklina odbytu czy wypadanie odbytu jest przesuwaniem się ściany jelita grubego lub ścian odbytnicy poza kanał odbytu i poza odbyt. Wypadanie częściowe to wydostawanie się na zewnątrz tylko błony śluzowej odbytu. W wypadaniu całkowitym dochodzi do przemieszczania się wszystkich warstw ściany odbytnicy przez odbyt. Natomiast w przypadku wypadania wewnętrznego (ukrytego), tworzy się wgłobienia części jelita w drugą część, bez wydostawania się na zewnątrz.

Przepuklina odbytu – przyczyny

Przyczyny tego schorzenia nie zostały do końca poznane. Za czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia wypadania uznaje się podwyższone ciśnienie, które może być spowodowane  zaparciami, biegunką czy przewlekłym kaszlem, a także osłabienie mięśni, które może wystąpić u osób cierpiących na żylaki odbytu, po znacznej utracie masy ciała lub kobiet po kilku porodach.

Przepuklina odbytu – występowanie i objawy

Wypadanie odbytu dotyka najczęściej dzieci poniżej 3. roku życia oraz osoby po 40. roku życia. Większość chorych to kobiety. Do wypadania odbytu dochodzi na początku podczas wypróżniania, a wraz z rozwojem choroby, może zdarzać się to częściej, gdy ciśnienie w jamie brzusznej jest podwyższone przez skurcz mięśni, np. podczas kaszlu. Dodatkowymi objawami wypadania odbytu są: ból (szczególnie podczas defekacji), zaparcia, trudności z wydalaniem, krwawienie z odbytu oraz nietrzymanie moczu i stolca.

Przepuklina odbytu – leczenie

Wypadanie odbytu diagnozuje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników badania rektoskopowego. Dodatkowo może być wykonana endoskopia jelita grubego i test Hintona. Istnieje kilka możliwości leczenia wypadania odbytu. Zależne jest ono od rodzaju wypadania. Leczeniem wypadania częściowego mogą być działania mające zapobiegać zaparciom (tę metodę stosuje się przede wszystkim u dzieci, u których schorzenie najczęściej zanika). Możliwe są też zabiegi lub stosowanie specjalnych opasek. W przypadku wypadania całkowitego wykonuje się operację, która polega na usunięciu części odbytnicy.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki