Skip to main content

Przepuklina okołoprzełykowa

Przepuklina okołoprzełykowa – informacje podstawowe

Przepuklina okołoprzełykowa to typ przepukliny rozworu przełykowego, w którym połączenie przełykowo-żołądkowe znajduje się w prawidłowym położeniu, poniżej rozworu przełykowego, natomiast dno żołądka wraz ze swą krzywizną większą przemieszcza się ku górze przez rozwór. Charakterystyczne objawy przepukliny tego rodzaju to: problemy z połykaniem jedzenia, zarzucanie treści żołądkowej do przełyku oraz uczucie bólu i pieczenia w klatce piersiowej przede wszystkim za mostkiem. W przypadku niewielkiego schorzenia objawy mogą nie występować. Zazwyczaj  przepuklina okołoprzełykowa dotyczy ludzi po 50. roku życia. Leczenie ma charakter zachowawczy lub wykonywana jest operacja chirurgiczna.

Przepuklina okołoprzełykowa – przyczyny

Przyczyną powstawania przepuklin okołoprzełykowych jest zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej oraz osłabienie przepony – błony mięśniowej, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Na wystąpienie przepukliny okołoprzełykowej szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku, cierpiące na przewlekłe zaparcia, zmagające się z nadwagą czy też pracownicy fizyczni.

Przepuklina okołoprzełykowa – objawy

Przepuklina okołoprzełykowa może przebiegać bezobjawowo. W zależności od stopnia zaawansowania występują symptomy o różnym nasileniu, jak bóle w klatce piersiowej, duszności lub zaburzenia pracy serca. W przypadku uwięźnięcia przepukliny objawy się zaostrzają – pojawia się ostry ból brzucha, a uwypuklenie w postaci podskórnego guza staje się twarde i napięte. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Przepuklina okołoprzełykowa – leczenie

Leczenie przepukliny okołoprzełykowej może mieć charakter zachowawczy lub chirurgiczny. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia przepukliny jest operacja, dlatego praktycznie każdy przypadek przepukliny tego typu, ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań, powinien być jej poddany.

0