AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Przepuklina po operacji

Przepuklina po operacji – informacje podstawowe

Przepuklina po operacji to powikłanie powstające w wyniku zmniejszenia wytrzymałości powłok brzusznych w bliźnie po przebytej operacji, które skutkuje nieprawidłowym przemieszczeniem się narządów lub ich części poza fizjologiczne położenie. Przepuklina może powstać na przykład w bliźnie po zagojonej ranie operacyjnej. Często występuje po zabiegach wykonywanych w okolicy jamy brzusznej. Objawia się charakterystycznym uczuciem ciągnięcia oraz bólu i uwypukleniem się podskórnego guzka w miejscu schorzenia. Przepuklina pooperacyjna wymaga leczenia chirurgicznego.

Przepuklina po operacji – przyczyny

Przepuklina po operacji powstaje zazwyczaj na skutek niekompletnego i niecałkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej. Miejsce szycia rany jest szczególnie osłabione i narażone na urazy. Szczególnie podatne są miejsca, w których prowadzone były długie, rozległe cięcia. Zbyt duża odległość między założonymi szwami, ich nadmierne napięcie może doprowadzić do powstania zwyrodnienia. Na wystąpienie przepukliny pooperacyjnej szczególnie narażone są osoby z nadwagą.

Przepuklina po operacji – objawy

Charakterystycznymi objawami przepukliny są: bolesne wrażenie ciągnięcia, promieniujący ból, szczególnie w czasie zwiększonej aktywności fizycznej oraz utworzenie się widocznego, nieregularnego uwypuklenia zazwyczaj w miejscu blizny pooperacyjnej.

Przepuklina po operacji – leczenie

Leczenie operacyjne przepukliny pooperacyjnej to zabieg duży i dość skomplikowany ze względu na rozmiary zwyrodnienia oraz występowanie blizn pooperacyjnych i zrostów. Operacja wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym, zazwyczaj stosowane są albo niewchłanialne szwy, albo syntetyczne siatki. Wykorzystuje się do tego autoplastykę ściany brzusznej, polegającą na wypreparowaniu wrót przepukliny i ich warstwowym zszyciu. Obecnie popularne jest wykonywanie operacji przepukliny metodą laparoskopową. Czas rekonwalescencji po operacji wynosi od 4 do 6 tygodni.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki