Przepuklina u mężczyzn
Przepuklina u mężczyzn – informacje podstawowe
Występująca u mężczyzn przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny pachwinowej skośnej. Powstaje na skutek nienaturalnego przemieszczenia się worka przepuklinowego do moszny przez kanał pachwinowy. W przypadku niemowląt główną przyczyną wystąpienia tego typu przepukliny są zaburzenia rozwoju płodu, u dorosłych to zazwyczaj skutek przerostu gruczołu krokowego. Schorzenie objawia się charakterystycznym uwypukleniem w postaci guzka w mosznie i bólem jądra. Metodą leczenia przepukliny jest operacja chirurgiczna, którą zazwyczaj wykonuje się metodami beznapięciowymi.
Przepuklina u mężczyzn – objawy
Przepuklina mosznowa u niemowląt jest spowodowana zaburzeniami rozwoju płodu. W przypadku dorosłych jej wystąpienie to efekt przerostu gruczołu krokowego. Bezpośrednią przyczyną powstawania przepukliny jest osłabienie powłok ścian w jamie brzusznej, które umożliwia utworzenie się wrót przepukliny i nienaturalne przemieszczanie się narządów. Na schorzenie najbardziej narażeni są mężczyźni z nadwagą, osoby mające problemy z oddawaniem moczu lub z zaparciami, a także cierpiący na choroby zatorowo-płucne.
Przepuklina u mężczyzn – przyczyny
Charakterystycznym objawem przepukliny u mężczyzn jest uwypuklenie się miękkiego, podskórnego guzka, który staje się widoczny głównie przy czynnościach wymagających napinania brzucha. Towarzyszyć temu mogą uczucie ,,ciągnięcia” lub pieczenia w miejscu schorzenia oraz promieniujący do jąder ból. Objawy nasilają się, gdy dochodzi do uwięźnięcia przepukliny.
Przepuklina u mężczyzn – leczenie
Przepuklina mosznowa charakteryzuje się tym, że nie ulega samoistnemu cofaniu się. Z tego powodu jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny. U niemowląt można go wykonać dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. W leczeniu operacyjnym przepukliny wykorzystywane są różne metody: hernioplastyka sposobem Bassiniego, operacja ,,beznapięciowym” sposobem Lichtensteina, a także metody laparoskopowe.