Przepuklina wślizgowa
Przepuklina wślizgowa – informacje podstawowe
Przepuklina wślizgowa to najczęściej występująca odmiana przepukliny rozworu przełykowego. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia przepukliny wślizgowej jest osłabienie pierścienia mięśniowego, który otacza końcowy odcinek przełyku. W przypadku jej wystąpienia górna część żołądka przemieszcza się do jamy klatki piersiowej. Główne objawy, jakimi charakteryzuje się schorzenie, to: zgaga, wymioty, zaburzenia połykania oraz uciążliwy ból zamostkowy w klatce piersiowej. Leczenie przepukliny wślizgowej wymaga zazwyczaj leczenia farmakologicznego, a w bardziej zaawansowanych przypadkach metod operacyjnych.
Przepuklina wślizgowa – objawy
Przepuklina wślizgowa zazwyczaj związana jest z wrodzonym osłabieniem pierścienia mięśniowego otaczającego końcowy odcinek przełyku. Czasami może też wystąpić na skutek urazów jamy brzusznej bądź częstych zaparć, które wywołują silne napinanie przepony. Na wystąpienie przepukliny są narażone przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z nadwagą.
Przepuklina wślizgowa – przyczyny
Charakterystyczne objawy dla przepukliny wślizgowej to: wymioty, zgaga, częste bóle w klatce piersiowej. Wystąpić może też bierne przerzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku oraz problemy z przełykaniem. Objawy nasilają się w szczególności po spożyciu posiłku czy w trakcie pozostawania w pozycji leżącej w czasie snu.
Przepuklina wślizgowa – leczenie
Leczenie przepukliny wślizgowej, którego głównym celem jest złagodzenie objawów oraz zapobieganie powikłaniom skutków schorzenia, zazwyczaj prowadzone jest farmakologicznie. W takim przypadku podawane są leki zobojętniające lub hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego oraz leki prokinetyczne.Gdy zdiagnozowana przepuklina wślizgowa jest bardziej zaawansowana, wymagane jest leczenie operacyjne. Do wykonania zabiegu najczęściej stosowana jest metoda laparoskopowa bądź tradycyjna. Ich celem jest wzmocnienie pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony.