Skip to main content

Przepuklina żołądkowa

Przepuklina żołądkowa – informacje podstawowe

Przepuklina żołądkowa, zwana także przepukliną rozworu przełykowego, powstaje po przesunięciu się górnej części żołądka do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy, znajdujący się w przeponie.

Wyróżnia się dwa rodzaje przepukliny żołądkowej: wślizgowa i okołoprzełykowa. Pierwsza z nich występuje częściej i polega na tym, że przesunięciu ulega górna część żołądka. W przypadku przepukliny okołoprzełykowej, do klatki piersiowej przemieszcza się większa część żołądka lub cały organ.

Przepuklina żołądkowa – objawy

Ten rodzaj przepukliny, w mniejszym bądź większym stopniu, zaburza pracę układu pokarmowego. Charakterystycznymi objawami dla przepukliny żołądkowej są te występujące także w innych rodzajach przepuklin, czyli:

  • ból, głównie w okolicach klatki piersiowej,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • uczucie nieprzyjemnego smaku,
  • suchy kaszel i chrypka,
  • odbijanie pokarmu,
  • duszności,
  • kołatanie serca.

Przepuklina żołądkowa – przyczyny

Na powstanie przepukliny żołądka bezpośredni wpływ ma wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Może być spowodowany zgagą, zaparciami, przewlekłym kaszlem, częstym przebywaniem w pozycji pochylonej czy noszeniem obcisłych ubrań. Do wystąpienia przepukliny, przyczynić się może też palenie papierosów i zła dieta, które osłabiają mięśnie, a także warunki, w których ciało jest obciążone – ciąża, otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Ryzyko pojawienia się przepukliny wzrasta wraz z wiekiem.

Przepuklina żołądkowa – leczenie

Podstawą do zdiagnozowania przepukliny są czasami wyłącznie wymienione przez pacjenta, charakterystyczne dla tego schorzenia objawy. Przeprowadza się też badania, gdyż objawy przepukliny żołądka pokrywają się z objawami innych chorób. Oprócz gastroskopii, która również nie jest w pełni wiarygodnym badaniem, jeśli chodzi o wykrycie przepukliny, wykonuje się zdjęcie RTG. Stosuje się także inne rozwiązania, takie jak tomografia komputerowa, pH-metria czy manometria przełyku.

Leczenie przepukliny opiera się głównie na łagodzeniu jej objawów, w tym przez podawanie leków ograniczających wydzielanie kwasu żołądkowego. Stosuje się także specjalną dietę oraz zaleca się ćwiczenia. Możliwe jest również leczenie operacyjne. Przepuklina żołądkowa może nie być groźna, ale nieleczona może doprowadzić do wrzodów żołądka lub nowotworu.