Rewitalizacja pochwy
Rewitalizacja pochwy, znana również jako obkurczanie pochwy, to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest poprawa elastyczności i napięcia tkanek pochwy. W zależności od zastosowanej metody, procedura stymuluje produkcję kolagenu lub obkurcza istniejące włókna, wzmacniając strukturę pochwy. Efektem jest jej ujędrnienie oraz inicjacja procesów regeneracyjnych, które utrzymują się przez długi czas po zakończeniu terapii. Zabieg pomaga przywrócić komfort okolic intymnych i poprawić jakość życia seksualnego, jednocześnie redukując takie problemy, jak: suchość pochwy, nietrzymanie moczu czy odczuwanie dyskomfortu podczas zbliżeń intymnych.
Rewitalizacja pochwy – wskazania do zabiegu
Zabieg rewitalizacji pochwy poleca się pacjentkom, które zmagają się z szerokim zakresem problemów w miejscach intymnych. Najczęściej należą do nich:
- zaburzenia związane z przebytymi porodami lub menopauzą – np. wysiłkowe nietrzymanie moczu, rozluźnienie pochwy,
- nadmierna suchość pochwy – brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może obniżać komfort życia seksualnego i zmniejszać poziom przyjemnych doznań,
- otarcia, urazy i świąd, które wywołują częsty problem infekcji intymnych,
- atrofia warg sromowych – objawiająca się pieczeniem i swędzeniem sromu,
- ścieńczenie błon śluzowych pochwy – w wyniku zaburzeń hormonalnych (obniżenia poziomu estrogenów w organizmie),
- ból i dyskomfort podczas stosunku.
Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy
Obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod przy rewitalizacji pochwy jest jej laserowe obkurczanie. To bezpieczny i bezbolesny zabieg, który nie wymaga nawet zastosowania znieczulenia. Największymi zaletami rewitalizacji pochwy laserem są wysoka skuteczność działania, szybkie efekty i krótki czas zabiegu.
Laserowe obkurczanie pochwy polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera frakcyjnego. Energia lasera delikatnie podgrzewa błonę śluzową pochwy, pobudzając fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie dochodzi do obkurczenia i ujędrnienia ścian pochwy, poprawy jej elastyczności oraz zwiększenia nawilżenia. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, a przy tym zapewnia pacjentce długotrwałe efekty.
Inne metody obkurczania pochwy
Osocze bogatopłytkowe
Procedura rewitalizacji pochwy przy użyciu tej metody polega na ostrzykiwaniu pochwy osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z pobranej wcześniej od pacjentki krwi. Osocze jest materiałem bogatym w czynniki wzrostu, które pobudzają produkcję nowych włókien kolagenowych i poprawiają unaczynienie tkanek pochwy. Jednocześnie, w związku z tym, że to materiał pobrany bezpośrednio od pacjentki, zabieg stanowi naturalną metodę leczenia bez ryzyka reakcji uczuleniowej. Ostrzykiwanie osoczem to skuteczny sposób na regenerację i odmładzanie pochwy, zmniejszenie częstotliwości infekcji intymnych oraz złagodzenie objawów związanych ze spadkiem hormonów w okresie okołomenopauzalnym i osłabieniem funkcjonowania narządów płciowych.
Kwas hialuronowy
Zabieg rewitalizacji pochwy kwasem hialuronowym polega na wprowadzeniu tej substancji w ścianki pochwy poprzez ostrzykiwanie tkanek metodą mezoterapii. Procedura jest wykonywana przy użyciu ampułkostrzykawki z igłą i ma na celu intensywne nawilżenie, ujędrnienie oraz zwiększenie objętości wybranych obszarów. Dodatkowo terapia poprawia wrażliwość okolic intymnych, co przekłada się na intensywniejsze odczuwanie doznań podczas aktywności seksualnej.
HIFU
Zabieg z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych HIFU to bezinwazyjna metoda liftingu, skierowana do kobiet zmagających się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zmianami po porodzie siłami natury, efektami starzenia się lub pragnących poprawić jakość życia seksualnego. Zabieg HIFU polega na wprowadzeniu głowicy urządzenia do wnętrza pochwy, gdzie emitowane fale ultradźwiękowe pobudzają organizm do produkcji nowych, elastycznych włókien kolagenowych. Prowadzi to do obkurczenia i wzmocnienia pochwy, a tym samym redukcji nieprzyjemnych objawów w okolicach intymnych.
Pamiętajmy, że każda z opisanych metod leczenia – obkurczanie pochwy laserem, kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym, ultradźwiękami – może wiązać się z pewnymi przeciwwskazaniami. Dlatego przed wykonaniem danej procedury niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą w klinice.
