Rozdwajanie paznokci to odklejanie się wierzchniej warstwy płytki paznokcia. To problem, który stanowi nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także zdrowotny. Rozdwajające się paznokcie charakteryzują się mało estetycznym wyglądem, a dodatkowo informują o niedoborach pewnych witamin i minerałów w naszym organizmie.

Rozdwajanie paznokci – przyczyny

Niedobór keratyny, która stanowi główny budulec struktury paznokcia.

Niewłaściwie zbilansowana dieta i niedobory witamin A, C, E oraz minerałów: krzemu, wapnia, cynku, magnezu, przez które paznokcie stają się słabe, matowe i podatne na zniszczenia.

Nieprawidłowa pielęgnacja paznokci, np. stosowanie niewłaściwych pilników, zbyt mocne piłowanie, brak regularnego stosowania odżywek i kremów do rąk.

Narażanie paznokci na działanie szkodliwych czynników, np. środków chemicznych, wody, detergentów.

Choroby paznokci, np.  grzybica, łuszczyca, liszaj płaski.

Choroby ogólnoustrojowe, np. zaburzenia hormonalne.

Rozdwajanie paznokci – leczenie

Odbudowa i regeneracja rozdwojonych paznokci jest trudna i czasochłonna, a dodatkowo wymaga działania na różnych polach. Pomocne mogą okazać się produkty pielęgnacyjne z dodatkiem witamin A i E oraz suplementy z ważnymi dla paznokci minerałami. Podczas kuracji należy też unikać szkodliwych czynników – środków chemicznych, gorącej wody, metalowych pilników, obgryzania paznokci. Warto też zdecydować się na specjalistyczny zabieg wzmacniający i regenerujący paznokcie w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym.

Polecane zabiegi w leczeniu rozdwajających się paznokci:

Analiza skóry Life Viz

Leczenie grzybicy paznokci Laser Lunula

Regeneracja paznokci Laser Lunula