Skip to main content

Rozstępy na skórze

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, przypominające wyglądem blizny. Początkowo mają odcień różowo-czerwony, jednak z czasem utrwalają się, przybierając kolor biały. Najczęściej pojawiają się na skórze brzucha, ud, pośladków, piersi, ramion oraz pleców. Mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych (w wieku dojrzewania) i starszych.

Rozstępy na skórze – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne rozciągnięcie skóry lub jej osłabienie, które prowadzi do zerwania sieci włókien kolagenowych oraz elastynowych, tworzących główną strukturę skóry. Rozstępy najczęściej pojawiają się w związku z szybkim wzrostem masy ciała w krótkim czasie, ciążą (rozstępy na brzuchu) czy intensywnymi ćwiczeniami siłowymi. Wpływ na pojawienie się rozstępów mogą mieć też czynniki genetyczne, zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej oraz długotrwałe przyjmowanie preparatów opartych na kortykosteroidach.

Rozstępy na skórze – leczenie

Leczenie rozstępów najlepiej rozpocząć wtedy, gdy są one jeszcze świeże (to znaczy w fazie zapalnej) i przybierają odcień czerwony. Na tym etapie pomocne mogą być różnorodne preparaty pielęgnacyjne na rozstępy w połączeniu z intensywnymi masażami lub zabiegiem mezoterapii, który pobudzi skórę do regeneracji, a włókna kolagenu i elastyny do odbudowy.

Rozstępy na skórze – usuwanie

Jeśli nie rozpoczniemy walki z rozstępami w fazie ich tworzenia się, zmiany te utrwalą się i będzie je można usunąć wyłącznie przy pomocy specjalistycznych metod z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej. Obecnie istnieje wiele nieinwazyjnych metod leczniczych, które pozwalają skutecznie usunąć rozstępy u nastolatków czy po ciąży. Szczególnie polecanym przez specjalistów sposobem na rozstępy jest leczenie laserowe, które przynosi bardzo dobre efekty w walce z różnymi niedoskonałościami skórnymi. Możemy też zdecydować się na głębokie peelingi, mikrodermabrazję lub karboksyterapię.

Polecane zabiegi w leczeniu rozstępów na skórze:

Terapia światłem LED

Discovery Pico

Icon 1540

Alma Harmony

Pixel CO2

Mezoterapia igłowa

Accent Prime

 Alma Hybrid™

0