Rozstępy po porodzie
Rozstępy to zmiany skórne, przyjmujące postać wrzecionowatych, czerwonych lub białych prążków, które zwykle wynikają z przybierania lub tracenia na wadze. To również bardzo częsta przypadłość towarzysząca ciąży i zaburzeniom hormonalnym. Rozstępy poporodowe najczęściej występują na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Czerwone powodują świąd i pieczenie, białe zwiastują zanik stanu zapalnego, ale pozostają na zawsze.
Rozstępy po porodzie – zapobieganie, terapia
Walka z rozstępami jest niezwykle trudna, dlatego tak istotna jest profilaktyka (nawilżanie skóry, kosmetyka, masaże), zwłaszcza w okresie poprzedzającym macierzyństwo oraz podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży. W sytuacji pojawienia się tej przypadłości konieczne jest leczenie preparatami zawierającymi witaminy A, E witaminę C, kolagen, olej z kiełków pszenicy, wyciąg z soi, związki krzemu czy kwas glikolowy.
Rozstępy po porodzie – zabiegi
Jeżeli domowe sposoby walki z defektem nie przynoszą efektu, konieczne okazuje się zastosowanie terapii z zakresu medycyny estetycznej (fototerapia, leczenie CO2 lub mezoterapia). Najskuteczniejszą z nich jest usuwanie rozstępów za pomocą lasera. Należy jednak poczekać z nim do zakończenia ciąży i okresu laktacji. Wiązka laserowa pobudza produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu. Terapie laserowe wymagają zwykle kilku sesji i w końcu likwidują problem, należy jednak pamiętać, że zbyt duże uszkodzenia, wynikające najczęściej z zaniedbania działań profilaktycznych, są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitej likwidacji.
Terapia światłem LED
Discovery Pico
Pico Plus
Icon 1540
Alma Harmony
Pixel CO2
Mezoterapia igłowa
Accent Prime