Menu

Rozstępy u mężczyzn

Rozstępy to uszkodzenia skóry kojarzone z problemami kobiet w ciąży lub nadwagą. Tymczasem ten problem dotyka też mężczyzn. Męskie rozstępy pojawiają się głównie na plecach, barkach, ramionach i łydkach, czyli w miejscach szczególnie związanych z przyśpieszonym rozrostem mięśni. Zmiany rozstępowe mogą być skutkiem intensywnych ćwiczeń, choć także powstają w wyniku wahań masy ciała lub zaburzeń hormonalnych. Pękająca skóra na męskich plecach to również następstwo tzw. zespołu Marfana, wówczas rozstępy pojawiają się bez związku z rozrostem organizmu, ale są zaburzeniem stricte genetycznym.

Rozstępy u mężczyzn – zapobieganie

W przypadku pojawienia się rozstępów na bicepsie, łydkach, plecach czy barkach konieczna jest terapia preparatami o specjalnym składzie (np. minerały, witaminy B5, D3, C, A, E, kolagen, związki krzemu, kwasy fenolowe, fitosterole, alkaloidy). Kluczową sprawą jest także nawadnianie organizmu i nawilżanie skóry. Skutecznymi sposobami na pozbycie się blizn nabytych w siłowni są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: fototerapia, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe czy też mezoterapia igłowa. Profilaktycznie warto też masować dotknięte problemem miejsca, a w przypadku osób z syndromem Marfana, konieczna jest rehabilitacja.

Rozstępy u mężczyzn – leczenie

Najlepsze efekty w przypadku leczenia rozstępów daje laseroterapia (CO2, Discovery Pico czy Mosaic). Światło laserowe stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które zostały uszkodzone, a na skórze powstały drobne pęknięcia. Laser działa też terapuetycznie na rozszerzone naczynia krwionośne. W poważniejszych przypadkach warto łączyć różne terapie.