Rozstępy to nieestetyczne zmiany na skórze, mające postać wrzecionowatych, czerwonych lub białych pasemek, które zwykle wynikają z wahań wagi (przybieranie, utrata), dojrzewania lub czynników genetycznych. To również dość częsta przypadłość towarzysząca ciąży i zaburzeniom hormonalnym u kobiet. Rozstępy najczęściej występują na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, rzadziej na innych częściach ciała (ramiona, plecy).

Rozstępy – zapobieganie

Walka z rozstępami jest niezwykle trudna, dlatego tak istotna jest profilaktyka, czyli unikanie drastycznych diet, kontrola stałej wagi, nawilżanie skóry podczas ciąży i dorastania. W sytuacji pojawienia się tej przypadłości konieczne jest leczenie preparatami zawierającymi pochodne witaminy A, witaminę C, kolagen, olej z kiełków pszenicy czy kwas glikolowy.

Rozstępy – zabiegi

Jeżeli domowe sposoby redukcji rozstępów nie przynoszą efektu, konieczne okazuje się zastosowanie terapii z zakresu medycyny estetycznej (terapia światłem LED, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe lub mezoterapia). Najskuteczniejszą z nich jest usuwanie rozstępów za pomocą lasera. Wiązka laserowa pobudza produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Terapie laserowe wymagają zwykle kilku sesji, należy jednak pamiętać, że zbyt duże uszkodzenia, wynikające najczęściej z zaniedbania wczesnych stadiów terapii, są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitej likwidacji.