Skip to main content

Swinka krosty

Świnka krosty – przyczyny powstawania

Krosty pojawiające się na ciele dzieci między 5. a 15. rokiem życia mogą być objawem zachorowania na chorobę zakaźną – świnkę. Jest to wirus, który szybko się rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez używanie tych samych sztućców. Na świnkę mogą zachorować także osoby dorosłe. Choroba zazwyczaj trwa do 10 dni.

Świnka krosty – objawy

Oprócz krost na ciele świnka daje dużo innych objawów. Jeśli rodzice zauważą u dziecka niżej wymienione objawy, od razu powinni skontaktować się z lekarzem:

wymioty

bóle głowy i brzucha

podwyższona temperatura

obrzmienie ślinianek

problemy ze słuchem

drgawki

omdlenia

obrzęk i powiększone jądra

Na świnkę można zachorować więcej niż jeden raz w życiu.

Świnka krosty – leczenie

W przypadku świnki oraz objawów jakie daje (m.in. krosty na ciele), lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego dzieciom między 13. a 15. miesiącem życia podaje się szczepionki. Jeśli na świnkę zachorowało dziecko lub dorosła osoba, którzy nie byli zaszczepieni, należy szybko podjąć terapię. Chory powinien jak najdłużej odpoczywać, wskazane są także ciepłe okłady na bolące miejsca. Nieleczona świnka może mieć poważne konsekwencje: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie jąder oraz bezpłodność, zapalenie trzustki, poronienia. Dlatego, gdy tylko na ciele pojawią się podejrzanie wyglądające krosty, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

 

0