TCA
TCA to skrót stosowany przy nazwie kwasu trichlorooctowego, nazwanego też kwasem trójchlorooctowym. Kwas TCA jest najsilniejszym kwasem organicznym, stosowanym przy różnych zabiegach. Należy do grupy kwasów karboksylowych i jest jedną z pochodnych kwasu octowego. TCA ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i medycyny, np. biologii molekularnej, genetyce czy dermatologii. Kwas trójchlorooctowy jest też najsilniejszym składnikiem peelingów chemicznych, stosowanych powszechnie w gabinetach medycyny estetycznej.
Jakie właściwości ma kwas TCA?
Kwas TCA ma zdolność do koagulacji białek naskórka, czyli degradacji ich struktury przestrzennej. Z tego względu jest bardzo często wykorzystywany jako środek ściągający i silnie złuszczający. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom jest preparatem chętnie stosowanym przez pacjentów w walce z różnymi problemami skórnymi. Warto jednak zaznaczyć, że kwas TCA potrafi wnikać w głębokie warstwy, dlatego nie należy stosować go samodzielnie w domu. Niemniej dobranie odpowiedniego stężenia kwasu przez specjalistę podczas peelingu TCA jest w stanie przynieść nam naprawdę spektakularne efekty regeneracji skóry.
Wskazania do peelingu kwasem TCA
Zastosowanie kwasu trójchlorooctowego jest wskazane przy redukcji różnych niedoskonałości na skórze, np. przebarwień, zmarszczek czy blizn potrądzikowych. Dzięki rozpoczęciu intensywnego procesu złuszczania naskórka peeling kwasem trójchlorooctowym sprawdzi się w szczególności u osób, które zmagają się z cerą tłustą lub trądzikową.
Zabieg warto wykonywać regularnie także wtedy, gdy zauważymy na swojej twarzy pierwsze lub bardziej zaawansowane oznaki starzenia – peeling TCA nie tylko wygładza zmarszczki, lecz także pobudza procesy naprawcze w skórze właściwej. Dzięki peelingowi skóra zostaje pobudzona do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co przynosi stopniowy efekt odmłodzenia twarzy. Zabieg złuszczający przy pomocy tego kwasu sprawdzi się także przy rozjaśnianiu przebarwień i poprawie kolorytu skóry.
Jak wygląda zabieg peelingiem TCA?
Kwas trichlorooctowy to bardzo silny w działaniu kwas, dlatego peeling z jego użyciem powinien być przeprowadzany przez doświadczonego kosmetologa lub specjalistę medycyny estetycznej. W pierwszym etapie skóra jest przygotowywana do zabiegu poprzez jej odtłuszczanie. Następnie nakłada się pierwszą warstwę peelingu. Po jej wyschnięciu specjalista nakłada kolejną warstwę. Na twarzy stosuje się kilka warstw roztworu, zwykle 2-4, zaś na dłoniach, szyi czy dekolcie maksymalnie 1-3 warstwy (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta).
Warto zaznaczyć, że naturalnymi efektami ubocznymi zabiegu są obrzęk, zaczerwienienie i napięcie skóry. Po kilku dniach od zabiegu skóra zaczyna się złuszczać i przyjmuje odcień brązowy, który znika po 1-2 tygodniach. W tym czasie zauważamy też wyraźną poprawę stanu skóry.
Efekty działania kwasu
Efekty, jakie możemy uzyskać po nałożeniu peelingu z kwasem trójchlorooctowym, zależą od tego, jakie stężenie kwasu zostało zastosowane przez specjalistę. W przypadku redukcji przebarwień wystarczające okazują się niższe stężenia TCA, podczas gdy przy spłycaniu zmarszczek czy usuwaniu blizn potrądzikowych, niezbędna jest głębsza i silniejsza penetracja skóry, by uzyskać zadowalające rezultaty. W zależności od tego, w jakim celu wykonujemy zabieg, może on przynieść efekt:
- usunięcia zrogowaciałej warstwy naskórka,
- ujędrnionej skóry,
- rozjaśnionej cery,
- zmniejszenia widoczności blizn, zmarszczek i innych niedoskonałości skórnych,
- wzmocnienia skóry i pobudzenia jej do regeneracji.
Przeciwwskazania do zabiegu głębokiego złuszczania TCA
- Ciąża i karmienie piersią,
- infekcje bakteryjne i wirusowe w obrębie obszaru zabiegowego,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby serca, nerek i wątroby,
- obecność znamion w okolicy zabiegowej,
- opryszczka,
- uczulenie na preparaty stosowane przy zabiegu,
- skłonność do powstawania blizn i bliznowców.
