Skip to main content

Trądzik tarczycowy

Choroby tarczycy mają silny wpływ na cały organizm, przez co mogą odbijać się negatywnie również na stanie naszej skóry. Zmiany skórne w postaci trądziku tarczycowego to jeden z objawów towarzyszących nadczynności tarczycy, a niekiedy też niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Charakterystyczne dla tych przewlekłych schorzeń są okresy remisji i nawrotów, które sprzyjają nasileniu zmian trądzikowych.

Choroby tarczycy – jaki mają wpływ na wygląd i stan skóry?

Stan skóry może się różnić w zależności od rodzaju zaburzeń tarczycy, z jakimi się zmagamy – niedoczynności czy nadczynności tarczycy. Każda z tych dolegliwości wywołuje inne objawy dermatologiczne, które wymagają odpowiedniego podejścia do pielęgnacji.

Problemy z cerą przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy (niedobór hormonów tarczycy) często prowadzi do silnego przesuszenia i nadmiernego rogowacenia skóry, szczególnie w okolicach łokci i kolan, gdzie naskórek może intensywnie się łuszczyć. Cera traci zdrowy wygląd, staje się blada, ziemista, a czasem przybiera żółtawy lub sinawy odcień. Osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą mieć skłonność do podrażnień, zaczerwienień i obrzęków. Dodatkowo, zaburzenia hormonalne, które towarzyszą niedoczynności tarczycy, mogą sprzyjać występowaniu trądziku. Aby poprawić kondycję skóry, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową pielęgnację – intensywne nawilżenie i odżywienie to podstawa, by pozbyć się suchości skóry, zatrzymać wilgoć i wzmocnić barierę ochronną naskórka. Warto również zwrócić uwagę na kondycję włosów, ponieważ nadmierne wypadanie i łamliwość to częsty objaw nieleczonej niedoczynności tarczycy.

Problemy skórne przy nadczynności tarczycy

W odróżnieniu od niedoczynności tarczycy, nadczynność tarczycy (nadmiar hormonów tarczycy) powoduje odwrotny efekt – skóra staje się nadmiernie wilgotna, a z powodu wzmożonej potliwości, sprawia wrażenie tłustej. Często towarzyszą jej zaczerwienienia oraz skłonność do trądziku, w tym trądziku różowatego. W takich przypadkach kluczowa jest codzienna pielęgnacja, regulująca pracę gruczołów łojowych i łagodząca rumień. Pomocne mogą okazać się także profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Odpowiednio dobrane produkty i kuracje pomogą ograniczyć przetłuszczanie się skóry, zmniejszyć częstotliwość wyprysków i przywrócić skórze równowagę.

Hashimoto a trądzik

Wykwity skórne mogą też pojawiać się przy chorobie Hashimoto – schorzeniu o podłożu autoimmunologicznym, które jest ściśle powiązane z niedoczynnością tarczycy. Choroba zaburza gospodarkę hormonalną i spowalnia metabolizm, co może prowadzić do suchości skóry, jej nadwrażliwości oraz stanów zapalnych, które sprzyjają powstawaniu wyprysków. Dodatkowo, Hashimoto często współwystępuje z insulinoopornością i zespołem policystycznych jajników (PCOS), które mogą nasilać problemy skórne. W pielęgnacji ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry, odbudowa bariery ochronnej i wsparcie równowagi hormonalnej poprzez odpowiednią dietę oraz leczenie endokrynologiczne.

Trądzik tarczycowy – jak sobie z nim radzić?

Walka z trądzikiem tarczycowym, jak również innymi objawami skórnymi chorób tarczycy, to złożony proces, który wymaga wdrożenia m.in.:

  • odpowiedniego leczenia (utrzymanie hormonów tarczycy na stabilnym poziomie),
  • suplementacji właściwych witamin,
  • stałego nawadniania organizmu,
  • stosowania dobrze dobranych kosmetyków, które będą w stanie poprawić wygląd skóry. 

W tym przypadku warto też sprawdzić, jakie profesjonalne zabiegi możemy wykonać, by zapewnić skórze twarzy i ciała dodatkowe wsparcie w pozbywaniu się nieestetycznych zmian trądzikowych. 

  • Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji będą regularne peelingi chemiczne na bazie kwasów, które skutecznie złuszczają i oczyszczają skórę, a także normalizują pracę gruczołów łojowych.
  • Skuteczną metodą wspomagającą leczenie aktywnego trądziku jest nieinwazyjna fototerapia, np. terapia światłem LED, która poprawia mikrokrążenie i pobudza komórki skóry do regeneracji. Zabieg pomaga zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć proces gojenia zmian skórnych.
  • W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy poza trądzikiem pacjent zmaga się także z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi, dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia laserowa. 

Wybór konkretnej kuracji warto skonsultować z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże zmniejszyć negatywny wpływ chorób tarczycy na skórę. Niezależnie od rodzaju zaburzeń tarczycy, warto uważnie obserwować kondycję skóry i nie bagatelizować nasilania się niepokojących objawów. 

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0