Ultradźwięki
Mianem ultradźwięków nazywane są fale dźwiękowe o tak dużej częstotliwości, że nie są odbierane przez ucho człowieka. Dolna granica ultradźwięków jest jednocześnie górną dla częstotliwości słyszalnej przez ludzi, choć w bardzo wielu przypadkach jest ona niższa. Ultradźwięki są możliwe do usłyszenia przez niektóre gatunki zwierząt takie, jak delfiny, wieloryby, chomiki, szczury, czy nietoperze. Ultradźwięki można wytworzyć w sposób mechaniczny, optyczny, termiczny oraz poprzez magnetostrykcję i odwrócenie efektu piezoelektrycznego.
Ultradźwięki – zastosowanie
Choć ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć, ultradźwięki mają szerokie zastosowanie. Fale ultradźwiękowe są niewielkiej długości, dzięki czemu z ich pomocą można rozpoznawać obrazy konkretnych przedmiotów. Metodę tę stosuje się przy badaniu dna morskiego, która pozwala wykryć i określić położenie wszystkich obiektów zanurzonych w wodzie. Ultradźwięki o wysokiej częstotliwości dają również możliwość rozgrzewania, czy zmiany formy niektórych materiałów, dzięki czemu znalazły swoje zastosowanie w obróbce powierzchniowej. Używa się ich pomocniczo również przy produkcji żywności. Niegdyś stosowane były przy budowie komputerów, jednak ta metoda wyszła już z użytku.
Ultradźwięki w medycynie
Dźwięki o wysokiej częstotliwości stosowane są także w diagnozowaniu chorób oraz fizykoterapii. Najbardziej rozpowszechnionym badaniem z użyciem wysokich dźwięków jest USG, wykonywane za pomocą ultrasonografu. Pozwala badać rozwój płodu oraz stan narządów wewnętrznych. Stosuje się je także w leczeniu kamieni nerkowych, okulistyce (do redukowania objawów zaćmy), a także fizykoterapii. Ultradźwięki stosuje się również w konserwacji narzędzi medycznych i laboratoryjnych.
Ultradźwięki w kosmetyce
Wysokie dźwięki okazały się także niezwykle skuteczne w zabiegach kosmetycznych. Ultradźwięki w kosmetyce służą do wykonywania niektórych zabiegów, jak na przykład peeling kawitacyjny, czy sonoforeza oraz nowoczesne, bezinwazyjne liftingi oraz zabiegi wyszczuplające i ujędrniające.