Skip to main content

Uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy, nazywany także gummy smile, to przypadłość estetyczna, związana z nadmiernym odsłonięciem górnego dziąsła podczas uśmiechania. Jeśli podczas uśmiechu odsłaniają się nie tylko zęby, lecz także dziąsła na przynajmniej 3 mm, mamy do czynienia z uśmiechem dziąsłowym. Choć nie jest to jednostka chorobowa, która miałaby wpływ na pogorszenie się stanu naszego uzębienia, to jest to dość krępująca przypadłość, która sprawia, że osoby, które mają z nią do czynienia, skarżą się na niższą samoocenę i znacznie rzadziej się uśmiechają. 

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Przyczyn powstawania uśmiechu dziąsłowego należy szukać przede wszystkim w naszych predyspozycjach genetycznych. Wiele osób ma po prostu wrodzoną skłonność do nadmiernej ekspozycji dziąseł podczas uśmiechu. Przyczyną tej sytuacji może być naturalny kształt górnej szczęki, która jest umiejscowiona po prostu zbyt wysoko. Tendencje do gummy smile mają również osoby z wadami zgryzu, a także pacjenci, u których mięśnie mimiczne, zlokalizowane w okolicy górnej wargi, pozostają zanadto napięte. 

Jak wygląda gummy smile?

Uśmiech dziąsłowy to efekt zaburzenia w obrębie białej i czerwonej strefy ust – zbytnie wyeksponowanie dziąseł sprawia, że optycznie zęby wydają się krótsze. Ta przypadłość uwidacznia się za każdym razem, gdy się uśmiechamy – głębokie odsłonięcie dziąseł sprawia, że nasi rozmówcy podczas uśmiechu obserwują na pierwszym planie właśnie dziąsła, a nie zęby. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, uśmiech dziąsłowy nazywany jest często ,,końskich uśmiechem”.

Stomatologiczne metody korekty uśmiechu dziąsłowego

Jeśli w naszym przypadku uśmiech dziąsłowy wynika z wad zgryzu, warto najpierw udać się na wizytę u stomatologa lub ortodonty, by ustalić odpowiedni plan leczenia. Czasami pomocne okazuje się założenie aparatu ortodontycznego, innym razem zabieg polegający na wydłużeniu korony zębów – dzięki temu możliwe jest uniesienie linii dziąsła i jednoczesne odsłonięcie części zakrytego zęba. Widoczność uśmiechu dziąsłowego można także zmniejszyć poprzez skrócenie wędzidełka górnej wargi – to pozwoli zapobiec jej nadmiernemu podnoszeniu się przy uśmiechaniu.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia gummy smile. Jeżeli podczas konsultacji specjalista zauważy odbiegającą od normy ruchliwość warg, może zaproponować zabieg, który ją zmniejszy. Kompleksu, związanego z nadmierną widocznością dziąseł podczas uśmiechania, możemy pozbyć się także przy pomocy zabiegu modelowania wargi. W przypadku, gdy uśmiech dziąsłowy wiąże się z nieproporcjonalnym kształtem szczęki, rozwiązanie może stanowić bardziej inwazyjny zabieg chirurgiczny w postaci operacji szczękowo-twarzowej. 

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia gummy smile, a tym samym przywracania pięknego uśmiechu, jest zabieg przy użyciu zastrzyku. Zastrzyk redukuje napięcie mięśni mimicznych w okolicy warg i obniża linię dziąseł podczas uśmiechania. Zabieg odbywa się na zasadzie iniekcji, czyli ostrzykiwania mięśni w okolicy fałd nosowo-wargowych. To bardzo szybki zabieg, który nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania i okresu rekonwalescencji. Po zabiegu w ostrzykiwanych miejscach może pojawić się lekkie zaczerwienienie czy obrzęk, jednak to naturalne efekty uboczne terapii, które ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. Efekty zabiegu pojawiają się po około 7-10 dniach od zakończenia procedury zabiegowej i utrzymują się przez kilka następnych miesięcy.

0