Skip to main content

Wągry na nogach

Wągry na nogach – przyczyny powstawania

Wągry na nogach pojawiają się znacznie rzadziej, niż wągry na nosie czy brodzie. Stanowią jednak duży defekt, który może być sporym kompleksem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Pojawianie się zaskórników jest związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Gdy produkują za dużo tłuszczu (sebum), mieszki włosowe zapychają się, przez co na skórze zaczynają pojawiać się czarne kropki. Wągrów nie należy samodzielnie wyciskać, ponieważ to często prowadzi do rozprzestrzenienia bakterii i powstania stanu zapalnego. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych może być spowodowana zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w okresie dojrzewania lub w trakcie ciąży. Może także wynikać z braku higieny. Na wągry na nogach bardzo często skarżą się kobiety, które dostrzegają na swojej skórze liczne kropki (o tzw. powierzchni truskawek). Najczęściej jest to związane z nieprawidłową depilacją, np. złą maszynką do golenia.

Wągry na nogach – leczenie

Aby skutecznie pozbyć się wągrów z nóg, należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz może przepisać maści lub antybiotyk. Jeśli to nie pomoże lub Pacjenci nie chcą zdecydować się na leczenie farmakologiczne, pomoc uzyskają także w gabinetach kosmetologa. Zabiegi, jakie pomagają pozbyć się zaskórników z nóg, to: peelingi chemiczne, kwasy złuszczające naskórek, mikrodermabrazja.

Warto także sprawdzić, czy powstawanie wągrów na nogach nie jest związane z zaburzoną pracą hormonów. Duży wpływ na  kondycję skóry ma także dieta. Należy więc pamiętać, by ograniczyć spożywanie czekolady oraz ostrych przypraw.

Jeśli powstawanie wągrów na nogach związane jest z niewłaściwą depilacją, zaleca się przeprowadzić depilację laserową:

0