Skip to main content

Wągry zamknięte

Wągry zamknięte – informacje podstawowe

Wągry, znane też jako zaskórniki, to zmiany skórne tworzone przez mieszaninę sebum i zrogowaciałego naskórka. Zakażone bakteryjnie wągry stają się zwykle przyczyną poważniejszych problemów, np. ropnego trądziku. Za wydzielanie sebum odpowiedzialne są hormony, dlatego zaburzenia inkretyczne wywołują wzmożoną produkcję łoju, co w połączeniu z nieprawidłową strukturą porów sprawia, iż sebum zostaje w nich zatrzymane, a w efekcie tworzą się zaskórniki. Wągry są widoczne na skórze pod postacią ciemnej kropki, bowiem kontakcie z powietrzem zewnętrzna warstwa sebum ciemnieje. Wągry mają zwykle charakter zaskórników otwartych, jednak w szczególnych przypadkach w głębszych warstwach skóry, tworzą się wągry zamknięte.

Wągry zamknięte – zapobieganie

Aby zapobiegać powstawaniu wągrów zamkniętych, niezbędna jest właściwa dieta (np. unikanie produktów smażonych, tłustych, słodyczy, kawy). Ponadto konieczna jest właściwa pielęgnacja skóry i higiena. Należy często złuszczać naskórek peelingami, dokładnie oczyszczać twarz po makijażu, unikać wysuszania cery, częstego opalania i korzystania z solarium. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiednich do rozdzaju cery kosmetyków- najlepiej wybierać lekkie, niezapychające porów, z kwasem salicylowym. Jeśli mimo wszystko wągry się pojawią- nie wolno ich usuwać samemu (np. przez wyciskanie), gdyż może dojść do zakażenia i powstawania blizn.

Wągry zamknięte – leczenie

Powstałe wągry zamknięte trudniej usunąć niż otwarte. Sprzymierzeńcami w walce z nimi są odpowiednie kosmetyki, np. olejek pichtowy (wykorzystywany w parówkach), tonik aspirynowy, peelingi z mleka i ryżu, żele myjące, kwas salicylowy. Najbezpieczniej jednak skorzystać z pomocy kosmetologa lub dermatologa. By zlikwidować wągry zamknięte, lekarze stosują pochodne witaminy A (retinoidy), które normalizują pracę komórek skórnych, minimalizując dalsze  ryzyko powstawania zaskórników zamkniętych.

 

0