Skip to main content

Wolumetria

Wolumetria to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, którego celem jest modelowanie owalu twarzy. To procedura wykonywana przez lekarza medycyny estetycznej, zazwyczaj przy użyciu kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu pacjenta. Zabieg wolumetrii twarzy pozwala zniwelować oznaki starzenia się skóry twarzy w obrębie tzw. trójkąta młodości, to znaczy skroni, kości policzkowych i żuchwy. Wolumetria stanowi doskonałą alternatywę dla inwazyjnego liftingu twarzy metodą chirurgiczną – to tzw. miękki lifting bez skalpela.

Wolumetria – wskazania do poprawy owalu twarzy kwasem hialuronowym

Wraz z biegiem czasu na naszej skórze pojawia się coraz większa ilość zmarszczek i bruzd, a dodatkowo zmianie ulegają rysy oraz proporcje twarzy. W związku z przemieszczaniem się tkanki tłuszczowej z okolicy policzków ku dołowi, twarz traci swoją młodzieńczą objętość – w efekcie wygląda na smutniejszą i po prostu starszą. Skóra nie jest już tak elastyczna jak kiedyś, znika wyraźne zaznaczenie linii żuchwy, a zapadnięte policzki tworzą tzw. chomiki. Lifting wolumetryczny poleca się przede wszystkim Pacjentom około 40-50. roku życia, jednak mogą skorzystać z niego również młodsze lub starsze osoby – wykonanie zabiegu w naszej klinice poprzedza konsultacja, podczas której specjalista dokonuje szczegółowej analizy proporcji rysów twarzy i na tej podstawie ocenia, czy jest wskazanie do modelowania twarzy przy pomocy preparatów wypełniających. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz wyklucza także ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. 

Jak wygląda zabieg wolumetrii twarzy kwasem hialuronowym?

Standardowo zabieg wolumetrii twarzy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – podczas zabiegu pacjentowi może towarzyszyć delikatne uczucie rozpierania skóry, jednak to nie powinno budzić niepokoju. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza kwas hialuronowy pod skórę przy pomocy kaniuli, to znaczy miękkiej i tępo zakończonej igły. Iniekcje kwasem pozwalają na natychmiastowe wypełnienie ubytków w tkankach i przywrócenie im prawidłowej objętości w okolicy policzków, brody czy żuchwy. Przez kilka dni po zakończeniu terapii na twarzy może utrzymywać się delikatny obrzęk czy zaczerwienienie, jednak stanowi to naturalny efekt uboczny procedury, polegającej na wprowadzeniu wypełniacza pod skórę. 

Efekty wolumetrii

Pierwsze efekty zabiegu przy użyciu kwasu hialuronowego są widocznie niemal od razu po wyjściu z gabinetu – to bardzo duża zaleta wolumetrii twarzy z wykorzystaniem tego preparatu. Na pierwszy rzut oka widać poprawę i przywrócenie właściwych kształtów twarzy – poprawiony kontur, uniesienie opadających policzków i redukcja podwójnego podbródka sprawiają, że twarz odzyskuje młody wygląd w bardzo naturalny sposób. Ponadto kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i poprawia jędrność skóry, co pozwala kompleksowo odmłodzić wygląd twarzy. Pełne rezultaty działania preparatu zauważymy po około miesiącu, natomiast uzyskane efekty wolumetrii twarzy będą utrzymywać się przez okres od ok. 1 do 2 lat. 

Przeciwwskazania do zabiegu wolumetrii w obrębie twarzy

Wolumetria twarzy to zabieg bezpieczny, który może być wykonywany u większości zdrowych pacjentów. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego. Lifting wolumetryczny twarzy nie powinien być wykonywany u osób, które zmagają się z chorobami o podłożu autoimmunologicznym, nowotworowym, grzybiczym, bakteryjnym czy wirusowym. Jeżeli mamy do czynienia z aktywnym trądzikiem lub stanem zapalnym skóry, zabieg będzie mógł zostać przeprowadzony dopiero po wyleczeniu tych schorzeń skóry. Wolumetria twarzy nie jest także wskazana przy cukrzycy, ciąży czy karmieniu piersią. Warto jednak zaznaczyć, że kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w naszym ciele, dlatego wprowadzanie pod skórę preparatów na bazie kwasu hialuronowego jest dobrze tolerowane przez organizm i ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej praktycznie nie istnieje. 

0