Zgrzytanie zębami
Zgrzytanie zębami, polegające na mimowolnym zaciskaniu szczęki i ocieraniu o siebie zębów, to problem, który niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Najbardziej znaną odmianą zgrzytania zębów jest bruksizm, który objawia się w nocy i jest zaliczany do grupy zaburzeń snu. Przypadłość ta może jednak pojawiać się bez względu na porę dnia i wiązać się z zaburzeniami psychosomatycznymi. Problem zgrzytania zębami dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Zgrzytanie zębami – przyczyny
Niekontrolowana aktywność mięśni żwaczy, prowadząca do mocnego zaciskania zębów i ocierania ich o siebie, może być efektem: predyspozycji genetycznych, wad zgryzu, zmian w stawach skroniowo-żuchwowych czy nieprawidłowości działania ośrodków regulujących ruchy żuchwy. Na bruksizm oraz zgrzytanie zębami w ciągu dnia mogą mieć również wpływ czynniki psychologiczne, np. nadmierny stres, nerwica, agorafobia, stany lękowe.
Zgrzytanie zębami – skutki
Brak podjęcia odpowiedniego leczenia zgrzytania zębami może doprowadzić do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa oraz innych zmian, które mogą trwale uszkodzić uzębienie. Poważną konsekwencją zgrzytania zębami są ograniczenia ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych oraz przewlekły ból głowy.
Zgrzytanie zębami – leczenie
Leczenie problemu zgrzytania zębami dzieli się na kilka etapów i wymaga konsultacji z lekarzami różnych dziedzin. Bardzo ważne jest ustalenie bezpośredniej przyczyny tej dolegliwości i dobranie według niej odpowiedniej metody leczenia. W większości przypadków niezbędna jest współpraca ze stomatologami różnych specjalności, np. ortodontami i protetykami. Pacjentom zmagającym się z bruksizmem lekarze bardzo często zalecają zakładanie na noc specjalnej szyny relaksującej, która ma za zadanie uchronić zęby przed uszkodzeniami. Bardzo pomocne w walce ze zgrzytaniem zębów okazują się nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. ostrzykiwanie odpowiednich mięśni jadem kiełbasianym, aby zmniejszyć towarzyszący zgrzytaniu ból i napięcie. Jeśli zgrzytanie zębami ma podłoże psychosomatyczne, niezbędne będzie podjęcie specjalnej terapii pod okiem psychologa lub psychiatry.