AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Zmiany rubinowe

Zmiany rubinowe określane są również mianem punktów rubinowych i naczyniaków starczych. Schorzenie to może także występować pod nazwą Objaw De Morgana. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Campbella De Morgana – lekarza, który jako pierwszy opisał te charakterystyczne zmiany skórne, jeszcze w XIX wieku. Naczyniaki starcze występują w postaci czerwonych grudek skórnych i należą do często spotykanych zmian, które nasilają się wraz z wiekiem.

Zmiany rubinowe – przyczyny

Podstawową przyczyną powstawania punktów rubinowych jest nadmierna proliferacja, czyli namnażanie komórek (w tym przypadku naczyń krwionośnych) przez organizm. Można wyróżnić dwie przyczyny powstawania naczyniaków: angiogenezę (kiedy naczynia włosowate namnażają się spośród tych już istniejących) oraz waskulogenezę – wówczas powstają nowe naczynia włosowate, spotykane jest to najczęściej podczas rozwoju płodowego i embrionalnego. Zmiany rubinowe mają podłoże genetyczne i molekularne, a powodem nadmiernej proliferacji komórek jest wzmożona ekspresja białek MEK1 oraz cykliny E1, znajdujących się w komórkach naczyń krwionośnych.

Zmiany rubinowe – objawy

Naczyniaki starcze pojawiają się zwykle między 30. a 40. rokiem życia. Najczęściej występują na tułowiu, jednak zdarzają się przypadki pojawiania się zmian rubinowych także na innych częściach ciała. Punkty rubinowe mają czerwone zabarwienie i kopulasty kształt, a wielkość zmiany wynosi zazwyczaj kilka milimetrów. Kiedy dojdzie do uszkodzenia naczyniaka starczego, może pojawić się krwawienie, a częste występowanie krwawień daje podstawę do usunięcia zmiany skórnej.

Zmiany rubinowe – leczenie

Kiedy zmiana rubinowa narażona jest na częste urazy mechaniczne i podrażnienia, co powoduje krwawienia, należy ją usunąć. Stosuje się w tym celu tradycyjne metody z zakresu kriochirurgii oraz elektrochirurgii, które polegają na uszkodzeniu tkanki poprzez sondę z ładunkiem elektrycznym. Zmianę rubinową można usunąć także za pomocą pulsacyjnego lasera barwnikowego.

Proponowane zabiegi leczenia zmian rubinowych:

Nowoczesna analiza skóry – Life Viz Usuwanie zmian rubinowych – Cutera Laser Cutera Excel Plus

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki