Skip to main content

Zmiany skórne

Mianem zmian skórnych można określić wszystkie nietypowe zmiany w zabarwieniu i strukturze tkanki skóry, które mogą wywoływać także swędzenie, pieczenie czy ból. Mogą być neutralne dla organizmu, jak pieprzyki i brodawki, często są efektem urazów i uszkodzeń, a także stanowią objaw innych dolegliwości organizmu – na przykład alergii, problemów z układem pokarmowym czy zaburzenia gospodarki hormonalnej. Występują także pod mianem wykwitu skórnego i dzielą się na różne rodzaje, w zależności od wyglądu i przyczyny.

Zmiany skórne – przyczyny

Przyczyn powstawania zmian skórnych może być bardzo wiele. Zazwyczaj rodzaj wykwitu pozwala także na określenie jego przyczyny. Zmiany skórne, np. na nogach, mogą być następstwem urazów mechanicznych, jakim jest na przykład pęcherz powstały w wyniku odcisku bądź oparzenia, a także wewnętrznych chorób organizmu, między innymi:

  • alergii,
  • chorób układu hormonalnego,
  • chorób układu pokarmowego,
  • grzybicy,
  • zakażenia wirusem HPV,
  • zakażeń bakteryjnych i wirusowych,
  • zarażenia pasożytem,
  • chorób autoimmunologicznych i układu odpornościowego,
  • nadczynności/niedoczynności tarczycy,
  • chorób układu krążenia,
  • chorób skóry, np. nadpotliwość.

Każda z powyższych dolegliwości powoduje zmiany skórne innego rodzaju. Alergia w większości przypadków powoduje wysypki oraz suche zmiany ze skłonnością do swędzenia i łuszczenia, natomiast problemy hormonalne często objawiają się poprzez ropne krostki nazywane trądzikiem. Każdą niepokojącą zmianę należy skonsultować z dermatologiem, w celu rozszerzenia diagnostyki i ustalenia przyczyny jej występowania. Należy też szczególna uwagę zwracać na zmiany skórne u dzieci, ze względu na wysoką wrażliwość ich skóry.

Zmiany skórne – objawy

Wykwity skórne mogą mieć zróżnicowany wygląd ze względu na ich przyczynę, a także stadium ewentualnej choroby. Nie wszystkie zmiany skórne (np. znamiona czy pieprzyki, czy zmiany skórne na twarzy i dłoniach związane ze starzeniem się tkanki) mają charakter kliniczny i wymagają leczenia. Można je także podzielić na pierwotne (pojawiają się na początku ujawnienia się choroby skóry) oraz wtórne (pojawiają się na miejscu wykwitu pierwotnego, mogą stanowić objaw dalszego przebiegu choroby, a także jej ustępowania). Wśród wykwitów pierwotnych można wyróżnić plamy, grudki, krostki ropne, guzki, pęcherze, bąble. Natomiast wtórnymi wykwitami można nazwać łuski, rozpadliny, nadżerki, blizny, strupy, blaszki czy owrzodzenia.

Zmiany skórne – leczenie

Niektóre zmiany skórne nie stanowią bezpośredniego zagrożenia i nie wymagają leczenia. Tak jest w przypadku znamion, pieprzyków i brodawek, które stają się niebezpieczne dopiero, gdy niepokojąco zmieniają kształt i rozmiar, pojawiają się krwawienia bądź gromadzenie wydzieliny ropnej. Należy wówczas poddać je diagnostyce i w razie konieczności usunąć. Pozostałe zmiany skórne należy leczyć zgodnie z ich przyczyną, stosując leki doustne oraz doraźne maści dobrane przez dermatologa.

Polecane zabiegi usuwania zmian skórnych:

0