Skip to main content

Znamię atypowe

Znamię atypowe, inaczej nazywane również dysplastycznym, to rodzaj znamienia barwnikowego. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem oraz różnymi kolorami. Znamię atypowe powstaje przez nadmierną ekspozycję ciała na słońce. Takie znamiona posiada każdy człowiek, przeciętnie około dwudziestu. Znamiona atypowe pojawiają się w różnych miejscach, najczęściej w takich, do których docierały promienie słoneczne. Często może być mylone z tzw. pieprzykami, jednak różni się tym, że wystaje ponad skórę.

Znamiona atypowe – wpływ na zdrowie

Znamiona atypowe powinny być konsultowane ze specjalistą co najmniej raz w roku. Niestety ten rodzaj zmian skórnych często ulega transformacjom i przeradza się w czerniaka, czyli złośliwego raka skóry. By tego uniknąć należy, gdy tylko jest to możliwe, usunąć znamię. Dlatego od razu po zauważeniu znamiona, które ma nieregularny kształt, wystaje ponad skórę oraz kolorem znacznie różni się od odcienia skóry, należy zgłosić się do specjalisty na konsultację. To może pomóc w uniknięciu poważnych problemów zdrowotnych.

Znamiona atypowe – usuwanie

Ponieważ znamiona atypowe mogą przerodzić się w czerniaka, przed ich usunięciem konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Dopiero dermatolog oceni, czy można znamię usunąć, czy jednak nie jest to możliwe. Jeśli zaś wyda zgodę na usunięcie zmiany, specjaliści medycyny estetycznej zalecają chirurgiczne usuwanie. Ta metoda pozwoli usunąć całe znamię oraz daje pacjentowi komfort szybkiego powrotu do codziennego życia.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion atypowych:

0