Znamię barwnikowe
Znamiona barwnikowe nazywane są także znamionami melancytowymi, w nawiązaniu do komórki, której zadaniem jest produkcja barwnika. Istnieje kilka rodzajów znamion, między innymi znamię barwnikowe wrodzone, nabyte, zwykłe, atopowe oraz złożone, łączące bądź skórne. Są to zmiany skórne, które dotyczą większości społeczeństwa. Dorosły człowiek posiada na powierzchni skóry około 20 znamion bądź więcej.
Znamię barwnikowe – przyczyny
Najczęstszym powodem powstawania zmian barwnikowych są promienie słoneczne, w wyniku działania których skóra wytwarza zbyt dużą ilość barwnika. Inną przyczyną powstawania zmian jest także niewłaściwa synteza białek oraz ich mutacja. Nie bez znaczenia w rozwoju znamion barwnikowych mają także geny i wrodzone predyspozycje genetyczne.
Znamię barwnikowe – objawy
Znamiona barwnikowe zazwyczaj są małej wielkości i występują w regularnym kształcie. Najczęściej występują w kolorze czarnym bądź brązowym, jednak mogą wystąpić także zmiany o zabarwieniu czerwonym, niebieskawym oraz bardzo zbliżonym do koloru skóry. Mogą pojawiać się na powierzchni całego ciała, jednak najczęściej występują na obszarach, które najczęściej poddawane są ekspozycji na promienie słoneczne. Ze względu na strukturę można podzielić je na znamię barwnikowe płaskie oraz znamię barwnikowe wypukłe.
Znamiona barwnikowe – leczenie
Osoby posiadające wiele znamion barwnikowych, a także predyspozycje genetyczne, powinny regularnie badać zmiany u dermatologa, który podczas badania dermatoskopowego może określić czy zmiana nie zaczyna rosnąć i czy nie jest złośliwa.
Znamię barwnikowe – usuwanie
Znamię barwnikowe może zostać usunięte ze względów estetycznych, może być to również zalecenie lekarza, w przypadku zmiany, która niepokojąco się rozwija i niesie ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Usuwanie może odbyć podczas tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, a także bezinwazyjnie przy użyciu lasera.