Skip to main content

Znamię błękitne

Znamię błękitne to zbiorcze określenie kilku typów znamion, których patologiczną cechą wspólną jest proliferacja melanocytów wrzecionowatokomórkowych i dentrycznych w obszarze skóry właściwej. Skórne melanocyty zawierają dużą ilość melaniny, co sprawia, że podczas badania dermatoskopowego i klinicznego można zauważyć ich charakterystyczny błękitny kolor.

Znamię błękitne – rodzaje

Specjaliści wyróżniają kilka odmian znamion błękitnych. Najczęściej spotykanym rodzajem jest znamię błękitne zwykłe oraz znamię błękitne bogatokomórkowe. Podczas badania klinicznego lub dermatoskopowego nie zawsze można rozpoznać dermatopatologiczne podgrupy znamion, dlatego w tym przypadku stosuje się zazwyczaj termin zbiorczy “znamię błękitne”.

Znamię błękitne – diagnostyka

W przypadku znamiona błękitnego bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka. W większości przypadków znamię należy wyciąć i poddać badaniu histopatologicznemu, podając przy tym diagnozę dermatopatologiczną wraz z podklasyfikacjami. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie znamiona błękitne posiadają w obrazie klinicznym lub dermatoskopowym charakterystyczny błękitny kolor. Bardzo często zdarza się, że znamię przyjmuje kolor szary, cielisty lub brązowy.

Znamię błękitne – usuwanie

Leczenie znamiona błękitnego powinniśmy rozpocząć od konsultacji dermatologicznej, a następnie badania histopatologicznego. Znamiona błękitne kwalifikujące się do wycięcia usuwa się przy pomocy tradycyjnej metody chirurgicznej.  

Polecane zabiegi w leczeniu znamion błękitnych:

0