Skip to main content

Znamię brzeżne

Znamię brzeżne zalicza się do łagodnych zmian skórnych barwnikowych. Jest gładkie, płaskie oraz nieduże – zwykle jego średnica nie przekracza 2mm. Najczęściej występuje na dłoniach oraz stopach. Znamiona brzeżne rzadko ulegają transformacji w czerniaka, szczególnie u dzieci, jednak niezależnie od wieku pacjenta powinny być konsultowane ze specjalistą co najmniej raz w roku.

Znamię brzeżne – leczenie

Pacjenci, którzy decydują się na usunięcie znamion brzeżnych robią to zazwyczaj ze względów estetycznych. O ile stopy nie są często eksponowane, to już dłonie tak. Każda decyzja o usunięciu zmiany skórnej powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, w tym przypadku z dermatologiem. Jeśli lekarz zdecyduje, że zmiana jest łagodna, pacjent już wkrótce będzie mógł się cieszyć z gładkiej skóry. Jednak może zdarzyć się i tak, że specjalista będzie chciał pobrać wycinek zmiany skórnej do badania histopatologicznego, ponieważ znamiona brzeżne mogą przekształcić się z raka skóry, czerniaka.

Znamiona brzeżne – usuwanie

Obecnie specjaliści proponują swoim pacjentom chirurgiczne usuwanie znamion brzeżnych. Metoda ta pozwala usunąć całe znamię, pozostawiając skórę w zdrowej kondycji. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ pacjent jest poddawany miejscowemu znieczulenie. Usuwanie zmiany skórnej nie powinno trwać dłużej niż pół godziny.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion brzeżnych:

0