Skip to main content

Znamię Clarka

Znamię Clarka należy do zmian nowotworowych melanocytowych, czyli barwnikowych. Jest to łagodna zmiana nowotworowa. Znamię Clarka zaliczane jest do zwykłych znamion melanocytowych. Melanocyty stwierdza się na granicy skórno- naskórkowej oraz w górnych warstwach skóry właściwej. Czasem zmiana ta nazywana jest także dysplastyczną lub atypową. Powstanie znamienia uwarunkowane jest genetycznie. Jednakże nie jest wykluczone, że wpływ mają także czynniki hormonalne oraz  nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Zazwyczaj znamię takie powinno poddane być obserwacji, aby w przypadku podejrzeń o zezłośliwienie, jak najszybciej zostało usunięte.

Znamię Clarka – wygląd

Znamiona Clarka zazwyczaj są płaskie, jasno lub ciemnobrązowe. Większość z nich nie przekracza wielkości 1 cm. Przybierają postać od małego symetrycznego wykwitu, kilkumilimetrowej plamki, po zmiany nakrapiane o wielkości 1 cm. Występują najczęściej na tułowiu i kończynach, raczej nie spotykane są na twarzy. U różnych osób może pojawić się różna ilość znamion tego typu- od 10 nawet do 100.

Znamię Clarka – leczenie

Każde znamię powinno być bacznie obserwowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy zmian w wyglądzie znamienia, zaleca się konsultację lekarską. Czasem po dokładnym zbadaniu, stosuje się chirurgiczne wycięcie i przeprowadza dokładne badanie histopatologiczne w celu określenia, z jaką zmianą mamy do czynienia. Bywa, iż znamiona usuwane są jedynie w ramach działań profilaktycznych. Ważne jest, aby nie opalać znamion i chronić je przed nadmiernym promieniowaniem. Nie należy ich także narażać na drażnienie (chociażby przez elementy ubioru) czy jakiekolwiek urazy mechaniczne.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion Clarka:

0