Znamię melanocytowe
Znamię melanocytowe to znamię z grupy barwnikowej, które swą nazwę zawdzięcza melaninie. Ta zmiana skórna to zbiór komórek, w których występuje nadmiar właśnie melaniny. Znamiona melanocytowe przyjmują różną wielkość oraz różne kształty, ich kolory są różnorodne, żółte, brązowe, niebieskie, a czasami są to po prostu odbarwione powierzchnie skóry. Zazwyczaj są to płaskie lub wypukłe zmiany. Niektóre mogą urosnąć nawet do dwudziestu centymetrów. Występują na twarzy, tułowiu oraz kończynach.
Znamię melanocytowe – przyczyny
Cały czas ciężko jest wyodrębnić konkretne przyczyny powstawania znamion melanocytowych, ale jako te najczęstsze podaje się zaburzenia wędrówek komórek, zmiany barwinkowe w czasie rozwoju zarodka, nadmierną ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych.
Znamię melanocytowe – metody leczenia
Znamiona melanocytowe mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe, czyli w czerniaka. Aby tego uniknąć, trzeba jak najszybciej po wykryciu znamienia udać się na konsultację dermatologiczną. Lekarz może zalecić wykonanie badania histopatologicznego, by sprawdzić, czy znamię ma charakter złośliwy. Przed pobraniem wycinka zmiany skórnej lekarz robi również dermatoskopię, by uważnie przyjrzeć się zmianie oraz wyodrębnić jej cechy. Usuwanie tych zmian skórnych odbywa się za pomocą metody chirurgicznej. U dzieci można znamiona melanocytowe usuwać już od szóstego miesiąca życia. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ pacjent dostaje znieczulenie miejscowe. Lekarze nie zalecają specjalnej troski nad operowanym miejscem, należy jedynie unikać promieni słonecznych.