Skip to main content

Znamię “myszka”

Znamię “myszka” należy do znamion z rodzaju barwnikowych i jest atypowe. Ma różne pochodzenie i zazwyczaj jest niegroźne dla zdrowia pacjenta. Są to znamiona wrodzone. Mają kolor brązowy, mogą pojawiać się w różnych miejscach i mieć różne rozmiary, nawet bardzo duże. “Myszki” powstają przez nadmierny rozwój komórek. Mogą mieć postać guza, który często przemienia się w złośliwego raka skóry – czerniaka. “Myszki” tak jak i inne zmiany skórne, powinny być kontrolowane przez lekarza co najmniej raz w roku. To pozwoli wykluczyć czerniaka oraz zakwalifikować do zabiegu usunięcia zmiany.

Znamię “myszka” – konieczność usuwania

Decyzję o usunięciu zmiany skórnej należy uzgodnić ze specjalistą. Najczęściej “myszki” są usuwane u dzieci, nawet tuż po urodzeniu. Znamiona te mogą pojawiać się na twarzy, dłoniach lub dekolcie, dlatego usunięcie ich jest konieczne ze względu na ekspozycję tych miejsc na słońce. Promienie słoneczne mogą przekształcić “myszkę” w czerniaka. Może się tak zdarzyć, że lekarz odmówi usunięcia zmiany skórnej ze względu na jej zbyt duży rozmiar. Zdarzają się również przypadki, gdy zabieg musi być wykonany w szpitalu ze względu na wyjątkowe położenie zmiany skórnej lub inne choroby pacjenta.

Znamię “myszka” – leczenie

Takie znamiona są najczęściej usuwane chirurgicznie. Pacjent jest znieczulany miejscowo, dlatego zabieg jest dla niego bezbolesny. Operacja trwa maksymalnie pół godziny, po niej pacjent może od razu wrócić do codziennych obowiązków, musi jednak pamiętać o zaleceniach lekarza.

Polecane zabiegi w leczeniu znamienia „myszka”:

0